30. června 2015 20:22 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Tisíce lidí demonstrovaly v Aténách za „ano“ v referendu

Tisíce lidí se sešly v centru Atén, aby projevily svou podporu pro přijetí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisíce lidí se sešly v centru Atén, aby projevily svou podporu pro přijetí... | foto: Reuters

ATÉNY Tisíce lidí se v úterý sešly v centru Atén, aby projevily svou podporu pro přijetí podmínek dohody s mezinárodními věřiteli, o které se v neděli má hlasovat v referendu. Akce na náměstí Syntagma před budovou parlamentu následuje den po demonstraci odpůrců dohody a převážně stoupenců vlády levicového premiéra Alexise Tsiprase.

Podle serveru deníku Ta Nea tak reagovali stoupenci setrvání země v eurozóně na výzvu na internetových sociálních sítích. Podle organizátorů shromáždění, které se koná pod heslem Zůstáváme v Evropě, přislíbilo svou účast 35 000 lidí.

„Boj o to, zda se Řecko udrží v tvrdém jádru vyspělých zemí Evropy nebo se ztotožní s okrajovými zeměmi východní Evropy, Latinské Ameriky a Afriky, padá na naše bedra,“ napsali organizátoři ve své výzvě. V pondělí se na stejném místě shromáždilo podle odhadů policie asi 25 000 odpůrců dohody s věřiteli.

Shromáždění pod heslem Zůstáváme v Evropě.
Stoupenci setrvání země v Evropské unii.

Tsipras se rozhodl vyhlásit referendum poté, co po pěti měsících vyjednávání nedospěl s mezinárodními věřitelskými institucemi k dohodě o pokračování zahraniční finanční pomoci výměnou za pokračující hospodářské reformy. Nabídku zahraničních partnerů, která počítá s pokračováním úsporných opatření, se rozhodl podrobit lidovému hlasování a sám obyvatele vyzval k tomu, aby takovou dohodu odmítli.

ČTK