Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Tisíce úředníků v Bruselu stávkují, jejich platy porostou pomaleji

Evropská unie (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie (ilustrační foto) | foto: Reuters

BRUSEL Na 3500 úředníků Evropské unie stávkuje na protest proti zamýšlenému omezení růstu jejich platů a penzí a proti zvýšení věku pro odchod do penze na 67 let. Stávkující tvrdí, že jim hrozí omezení kupní síly o 60 procent během 15 let.

Stávka se týká jen zaměstnanců Rady Evropské unie, tedy instituce zastupující členské státy. Nestávkuje se v Evropské komisi a Evropském parlamentu. Nicméně zaměstnanci těchto dvou institucí mohou stávkovat příští týden podle toho, jak ve středu rozhodne vedení jejich odborů.

Podle dlouhodobého rozpočtu unie pro léta 2014 až 2020 by se mělo na zaměstnance evropských institucí vydat o sedm miliard eur (180 miliard korun) méně, než v minulém sedmiletém období.

Vedení Rady EU proto rozhodlo, že bude opět zaveden zvláštní poplatek z platů, které budou moci růst jen o dvě procenta. Stejně tak by měl být důchodový věk zvýšen ze 63 na 67 let. Evropská komise navrhla prodloužení na 65 let. Odbory unijních zaměstnanců tvrdí, že za takových okolností to bude znamenat za 15 let ztrátu kupní síly o 60 procent.

Nejmenší plat? 67 tisíc bez odměn a dávek

V evropských strukturách pracuje na 55 tisíc lidí. Jejich platy a podmínky jsou zdrojem opakovaných polemik. Evropská komise musela například vyvracet tvrzení německého tisku, podle něhož přes 4000 evropských úředníků vydělává víc než kancléřka Angela Merkelová, tedy 21 tisíc eur (541 tisíc korun) měsíčně.

Nejvyšší plat v institucích EU je podle komise 18 400 eur (473 tisíc korun). Nejnižší asistentský plat je 2600 eur (67 tisíc korun). Zaměstnanci institucí EU ale mají řadu příplatků, které jejich příjem značně zvyšují.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...