Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 9 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Tlustý: Sobotka hájí zájmy ČSOB

ČSOB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČSOB | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) nehájí podle šéfa poslaneckého klubu ODS a předsedy dozorčí rady České konsolidační agentury Vlastimila Tlustého zájmy státu, ale soukromé banky ČSOB. Pohledávky, které stát od banky koupil za 11,1 miliardy Kč, chce prý Sobotka prodat zpět ČSOB za korunu.

"Odpor dozorčí rady ČKA vůči této transakci je skutečným důvodem, proč chce Sobotka tuto radu vyměnit," řekl Tlustý. ČSOB zatahování do politického sporu odmítá a tvrdí, že případné právní vady pohledávek si mezi sebou musí vyřešit ČKA s ministerstvem financí.

Za Sobotku se postavil předseda vlády Jiří Paroubek (ČSSD). "Určitě pan ministr má tyto věci promyšleny a konzultovány s poradci a právníky, takže postupuje správně," řekl premiér.

Odmítl hlasy, že Sobotka straní bance, čímž může poškodit sociální demokracii. Připustil, že nemá o záležitosti podrobné informace, Tlustého důkazy ale zpochybnil. "Jedna věc je nějaké jednání (na ministerstvu financí), a druhá věc usnesení vlády. Žádné usnesení vlády v této věci neexistuje," uvedl Paroubek.

Sporné pohledávky pocházejí z doby prodeje majetku zkrachovalé Investiční a Poštovní banky, který koupila v roce 2000 právě ČSOB a za problémové úvěry se zaručil stát. Banka poté na ČKA převedla mimo jiné pohledávky v nominální výši zhruba 17 miliard korun, za které stát podle Tlustého zaplatil asi 11,1 miliardy Kč.

Nyní je chce Sobotka údajně prodat bance za korunu, protože se ukázalo, že pohledávky právně neexistují. ČKA má přitom podle Tlustého šanci sporné dluhy bance vrátit a žádat peníze zpět. Stát již tak v minulosti učinil u pohledávek kolem společnosti J.Ring, ve které vyhrál spor s ČSOB, a banka musela vyplatit 1,7 miliardy Kč. Rovněž u tohoto sporu se po žalobě firmy EC Group ukázalo, že pohledávky právně vůbec neexistovaly.

Na základě státních záruk by ČSOB mohla případné ztráty ze špatných a neexistujících úvěrů požadovat od ministerstva financí. Právní rozbory však podle Tlustého dokazují, že tyto záruční smlouvy vypršely a banka nemá na peníze nárok. Dozorčí rada ČKA se podle Tlustého již 12. ledna usnesla, že je připravovaná transakce pro stát nevýhodná a že nemá mandát návrh ministerstva plnit. "Já považuji z dosavadního vývoje této kauzy za evidentní, že (Sobotka) více hájí zájmy ČSOB než zájmy státu," uvedl Tlustý. "Prohlašuji, že bych nikdy podobnou transakci nepodepsal," doplnil s tím, že ztráta by byla na straně ČKA a zisk na straně ČSOB.

Podle mluvčího ČSOB Milana Tománka bylo již v roce 2000 zřejmé, že majetek IPB nemá uváděnou hodnotu. Důvodem byla buď neschopnost dlužníků vracet dluhy, nebo nepořádek IPB v dokumentaci. "ČSOB nemá žádnou odpovědnost za chyby IPB," řekl Tománek. Dodal, že se tato teze objevuje ve všech dokumentech mezi bankou a státem, a schválil ji i antimonopolní úřad a Evropská komise. V případě objevení zásadních právních vad je to podle banky problém MF a ČKA. "ČSOB je pouze pasivní účastníkem takového vypořádání. Takové vypořádání nemá a nemůže mít jakýkoli dopad do výnosů nebo nákladů ČSOB," řekl.

Řešení, o kterém se diskutuje a ČSOB jej teprve studuje, by prý mělo spočívat v technickém převodu zbylých aktiv IPB za jejich skutečnou hodnotu, a nikoli za korunu. ČKA se prý dnes snaží uměle konstruovat u těchto aktiv jakési pochybení ČSOB, byť tam podle Tománka žádné není. "Kdyby se v kauze IPB postupovalo jako v případu Enron a Parmalat, za mřížemi by už byli skuteční vinicí a nehledaly by se záminky k útokům vůči ČSOB," dodal.

Státu podle Tlustého rovněž hrozí, že přijde o dalších 40 miliard Kč, pokud prohraje související arbitráž s Nomurou. "Ministr Sobotka vede jednání k jistotě ztráty 11 miliard a pravděpodobné ztrátě 40 miliard, přičemž slovo pravděpodobné neumím konkretizovat na kolik procent," řekl Tlustý. Oba případy jsou podle něj propojené.

Tlustý zároveň odmítl, že by důvodem tlaku vlády na změny v dozorčí radě ČKA byly jiné důvody, o kterých se v minulých týdnech spekulovalo. Uváděl se například odpor dozorčí rady k převodu pohledávky za Setuzu na rolnický fond. Podle Tlustého však tento odpor trvá již dva roky, aniž by ho Sobotka dříve považoval za tak zásadní.

Důvodem tlaku na dozorčí radu by podle Tlustého neměly být ani kritizované vysoké odměny. Motivační programy ve státních firmách jsou prý výmyslem ČSSD a odměny jsou v kompetenci ministerstva financí. "Pokud mi Sobotka píše (kvůli přemrštěným odměnám) dopisy, považuji to výlučně za úhybný manévr," řekl. Na připravovanou transakci mezi státem a ČSOB, která by stát mohla připravit o miliardy korun, upozornily před dvěma týdny Lidové noviny. Ministerstvo financí tehdy uvedlo, že zvažuje několik variant postupu, a že bylo vytrženo ze souvislostí pouze jedno z více řešení tohoto právně komplikovaného případu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!