Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Tohle je útok na turisty. Na Tunisko bude mít strašlivý dopad, říká zástupce cestovek

Tunisko. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunisko. Ilustrační foto | foto: Reuters

PRAHA/SÚSA Druhá teroristická akce v rozmezí několika měsíců bude znamenat vlnu zrušených zájezdů. A drtivý dopad na tuniskou ekonomiku. O to vážnější, že tentokrát si ozbrojenci vybrali za cíl hotely v turistickém letovisku – v době, kdy na sever Afriky míří hlavně rodiny s dětmi.

Strach z turistické budoucnosti Tuniska po útoku ve městě Súsa připouští i Jan Papež, místopředseda Asociace českých cestovních kanceláří. Přitom po březnové střelbě ve slavném muzeu Bardo se zdálo, že lidé z Česka své dovolené na severu Afriky své letní dovolené rušit nebudou.

„Obávám se, že tento útok má trochu jiný charakter než ten předchozí. Ten byl zaměřený proti místním politikům, ne proti turistům. Neznáme sice pozadí útoku, ale to, že se jeho cílem stalo letovisko, je velmi významné.

Lidovky.cz: Jaký vliv bude mít na Tunisko?

DĚNÍ V TUNISKU

Na tuniskou turistiku může mít strašlivý dopad. Ta je jedním z lídrů ekonomiky země. A když padne, dá se předpokládat radikalizace tamních lidí, a tím pádem ve všech zemích na severu Afriky. Znamená to zároveň otevřené dveře pro radikální islamismus. Obávám se, že by to bylo velice vážné.

Lidovky.cz: Bylo už po prvním útoku znát, že turistů mířících do Tuniska ubylo?

V prvním okamžiku ano. Pak si lidé uvědomili, že se ta akce turistů netýkala. Teď to bude jiné. Dá se předpokládat, že tuniská vláda udělá všechno proto, aby zvýšila bezpečnostní opatření a dostala je aspoň na úroveň egyptských. Je ale začátek sezony, kdy do Tuniska cestují hlavně rodiny s dětmi. Obava o bezpečnost tedy může hrát mnohem větší roli.

Lidovky.cz: Už zákazníci volají do cestovek?

Je logické, že je tato událost velmi emotivní. A ještě v den, kdy dojde k dalším dvěma teroristickým útokům. Začíná ramadán a zdá se, že aktivita islámských teroristů je na vrcholu. Lidé se pochopitelně bojí a některé kanceláře jim vycházejí vstříc. Pokud mají možnost, nabídnou jim dovolenou v jiné destinaci. Je samozřejmě velmi složité to udělat u turistů, kteří odlétají v nejbližších dnech.

Lidovky.cz: Jak významnou část z nabídek českých kanceláří tvoří Tunisko?

Velké plnoformátové cestovní kanceláře mají Tunisko jako jednu ze svých destinací, může u nich tvořit deset procent nabídky. U jiných to může být i více. V celkovém objemu to ale nehraje velkou roli.

Lidovky.cz: Může být pro některé menší kanceláře – nebo ty zaměřené na Tunisko – tato dvojice útoků likvidační?

Nebyl bych takový skeptik. Už po arabském jaru se menší specializované kanceláře musely zajistit tak, aby je taková krize nemohla položit. Může to otřást jejich ekonomikou, ale rozumné kanceláře by s takovou eventualitou měly počítat. Problém ale může nastat, kdyby například ministerstvo zahraničí vyhlásilo Tunisko za nebezpečnou destinaci. My bychom museli klientům podle zákona vracet peníze, aniž bychom je dostali z ministerstva. Proti tomu neexistuje žádné pojištění.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...