8. října 2010 9:13 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

TOMČIAK: Levné peníze zaplavují svět

Američan porazil statistiky, když vyhrál dvakrát po sobě miliony. (Ilustrační... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Američan porazil statistiky, když vyhrál dvakrát po sobě miliony. (Ilustrační... | foto: Shutterstock

Ceny komodit a akcií míří v tomto roce prudce vzhůru. To je pohled ze strany aktiv. Alternativně však můžeme říct, že množství komodit, akcií, dluhopisů, které si za určitý objem peněz můžeme koupit, klesá. Jinými slovy hodnota peněz vyjádřena v reálných aktivech se snižuje, což je proces označovaný pojmem cenová inflace.

Centrální banky pokračují v lití levných peněz na trhy. Japonsko v tomto týdnu rozhodlo o poněkud úsměvném kroku - snížit hlavní úrokové sazby na 0 až 0,1 procenta z předchozích 0,1 procenta.

Jelikož je tento nástroj měnové politiky plně vyčerpán, rozhodla centrální banka o vytvoření fondu v objemu 60 miliard amerických dolarů na nákup vládních dluhopisů a dalších aktiv. Tak chce ještě více srazit tržní úrokové sazby. Americký úřad rezerv FED uvedl, že kvůli hrozící deflaci je připraven poskytnout ekonomice další pomoc. Spekuluje se o tom, že podobně jako Japonsko rozšíří program nákupu státních dluhopisů.

Centrální bankéři doufají, že se jim pomocí extrémně uvolněné měnové politiky podaří nastartovat další ekonomický rozmach, a přivírají oči nad vedlejšími efekty. Mezi ně patří snižování hodnoty peněz a podpora spekulativního chování na finančních trzích. Nízké úroky přímo vybízí ke zvyšování finanční páky a k nákupu aktiv na úvěr.

Nikdo zatím neví, kdy začnou centrální banky stahovat nadbytečné peníze z oběhu. Poslední dva kreditní cykly (období technologické a nemovitostní bubliny) ukázaly, že reagují až v momentu kolapsu hodnoty peněz. Opatrní investoři by raději měli hledat aktiva se schopností ochránit před inflací.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz