1. června 2014 6:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Topná sezóna je u konce. Domácnosti letos ušetřily kolem 1300 korun

Podle mluvčího sdružení Pavla Kaufmanna by v případě průměrného podzimu měli... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle mluvčího sdružení Pavla Kaufmanna by v případě průměrného podzimu měli... | foto: Shutterstock

PRAHA V Česku v sobotu formálně skončila topná sezóna. Během ní podle Teplárenského sdružení ČR průměrná česká domácnost ušetřila asi 1300 korun. Způsobila to jedna z nejteplejších zim za posledních 80 let. Část úspor se promítla v letošním vyúčtování, zbytek lidé pocítí ve vyúčtování na začátku příštího roku.

 Podle mluvčího sdružení Pavla Kaufmanna by v případě průměrného podzimu měli lidé za teplo za letošní rok ušetřit 13 až 15 procent.

Teplárny naopak hovoří o jedné z nejhorších topných sezón za poslední desítky let. Podle sdružení se dodávky tepla snížily asi o 15 procent.

Topit se možná bude i na začátku června

Mluvčí Teplárny Liberec a Českolipské teplárenské ze skupiny MVV Lukáš Jankovský  řekl, že chladnější počasí posledních dní může přeci jen ztráty lehce zmírnit. "Stále topíme a je možné, že budeme (topit) i na začátku června," uvedl. Snížení dopadů nicméně očekává jen v jednotkách procent.

S tím souhlasí i Kaufmann. Podle něj je možné, že zejména v podhorských oblastech se bude topit ještě v červnu, jako téměř každý rok. V případě nepříznivého počasí mohou bytová družstva požádat teplárny, aby přitopily. Na celkové výsledky už to ale podle Kaufmanna nebude mít významnější vliv.

Topná sezóna

Topná sezona podle vyhlášky ministerstva průmyslu trvá od začátku září do konce května. Vytápění je možné přerušit nebo omezit dříve, pokud průměrná venkovní teplota vystoupí dva dny po sobě nad 13 stupňů a nečeká se už ochlazení.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz