10. března 2009 11:51 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Topolánek: budoucnost je v jádru

Bursík s Topolánekm ve sněmovně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bursík s Topolánekm ve sněmovně. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Budoucnost české energetiky musí být spojena s jadernou energetikou, řekl na dnešním Energetickém kongresu premiér Mirek Topolánek. Podle něj je "alfou a omegou" dalšího vývoje. Často zmiňované obnovitelné zdroje Topolánek doporučuje ale jen jako doplňující. Premiér tak opět narazil na dlouhodobý spor o jadernou energetiku s ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem.

Podle energetických odborníků jaderné elektrárny představují pružný zdroj, který se dobře přizpůsobuje výkyvům poptávky. Například podle ČEZ, který je největším výrobcem elektřiny v Česku, se budoucí energetická koncepce bez jádra neobejde. "Žádný jiný bezemisní zdroj dosud není schopen vyrobit potřebné množství elektřiny. Jadernou energii pokládáme za nejlepší možné řešení z hlediska ekonomiky i ekologie," řekl dnes ČTK mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

Podle dřívějších vyjádření premiéra by rozšíření výroby elektřiny z jaderných zdrojů mohlo přinést její zlevnění a zároveň by bylo nejlepší cestou ke snížení emisí oxidu uhličitého. S dalším rozvojem jaderné energetiky v Česku ale nesouhlasí koaliční zelení.

ČEZ proto zvažuje, že dostaví původně plánované bloky v Temelíně a Dukovanech. Firma předpokládá zahájení stavby dalších dvou bloků Temelína v roce 2013, první by měl být dokončen v roce 2020. Nyní je stavba posuzována z hlediska dopadu na životní prostředí (EIA).

Aktuální návrh Státní energetické koncepce také počítá s rozvojem jaderné energetiky. Podíl jádra na výrobě elektřiny by se do roku 2030 měl zvednout z dnešní třetiny na polovinu. S návrhem ale nesouhlasí Strana zelených a ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ).

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!