5. března 2007 20:18 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Topolánek: Chci udržet schodek pod 100 miliard

Zadlužování země neskončí ani v příštím roce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zadlužování země neskončí ani v příštím roce. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Premiér Mirek Topolánek chce, aby měl státní rozpočet na příští rok schodek pod 100 miliard korun. Teď jsou ale podle něj valorizace nastaveny tak, že beze změn by se rozpočet v roce 2008 propadl do deficitu 160 až 180 miliard.

Premiér to řekl v rozhovoru pro Rádio Impuls.

Z jeho vyjádření rovněž vyplynulo, že jednotná daň z příjmu by mohla být 17 procent. Současně ale uvedl, že kabinet má víc variant. Vláda se má návrhem reformy financí zabývat ve středu. Topolánek dnes řekl, že klíčové reformní zákony by měly do sněmovny dorazit v dubnu a květnu.

Lídři koaličních stran tvrdí, že právě s reformami spojuje kabinet svůj osud a když je neprosadí, vláda skončí. Premiér uvedl, že spolu s omezováním mandatorních výdajů musí kabinet prosazovat změny daní.

Na dotaz, zda je ještě reálné, aby byla jednotná sazba daně z příjmu sedmnáctiprocentní, uvedl, že to je složitá otázka a jednoduchá odpověď na ní zní, že daň bude 17 procent. "Ano, bude to 17 (procent), nicméně musíte vědět ... , že sazby jsou jen jeden parametr těch daňových změn. Důležité je, jaké třeba u daně pro fyzické osoby budou odečitatelné položky na rodinu, na dítě, na muže, na ženu a tak dále," dodal.
Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz