8. ledna 2009 21:59 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Topolánek se dohodl s Putinem

Ruský premiér Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský premiér Vladimir Putin. | foto: VLADIMIR RODIONOV AFP

PRAHA Český premiér Mirek Topolánek se shodl se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem na podmínkách rozmístění monitorovacích komisí na všech relevantních místech dodavatelského toku ruského plynu. Rozmístění komisí má umožnit obnovení dodávek ruského plynu do zemí EU, uvedl tiskový odbor Úřadu vlády ČR, která nyní předsedá EU.

Podobu monitorovacích komisí, které by měly dohlížet na dodávky ruského plynu přes Ukrajinu do zemí EU, Topolánek konzultoval s Putinem a německou spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Právě na podobě monitorovacích komisí zkrachovala dnešní bruselská jednání o obnovení dodávek plynu mezi Ruskem, Ukrajinou a EU. Unie se dohodla na vyslání unijní monitorovací mise s Kyjevem, nikoli ale s Moskvou. Rusové v komisi chtěli mít své zástupce.

Nad výsledkem dnešních intenzivních schůzek, které měly přispět k řešení rusko-ukrajinského sporu a kterých se zúčastnili šéfové ruského Gazpromu a ukrajinského Naftogazu, vyjádřil zklamání ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, který na jednání zastupoval české předsednictví. Podle českého ministra ruská strana odmítla, aby ke stolu zasedly všechny tři strany - Ukrajina, Rusko a EU - najednou.

Říman dodal, že Rusko nemá žádné důvody pro to, aby dodávky neobnovilo. Poznamenal, že unie je připravena kdykoliv a kdekoliv znovu jednat. Situace v některých evropských zemích, které jsou bez dodávek plynu, začíná být kritická.
ČTK, Lidovky.cz