Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Toshiba prodává revoluční DVD

Nosič multimédií. (CD, DVD) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nosič multimédií. (CD, DVD) | foto: David Port Lidové noviny

TOKIO/PRAHA Válka DVD formátů začala. Japonský výrobce elektroniky Toshiba dal totiž do prodeje přehrávač nové generace DVD disků s vysokým rozlišením, který umožňuje nahrávky ve filmové kvalitě a rozšiřuje možnosti domácí zábavy.

Toshiba se tak stala první firmou na světě, která přišla na trh s novým formátem DVD.
Toshiba společně s firmou NEC tlačí svůj formát HD DVD, kterému konkuruje Blu-ray formát od konsorcia v čele s japonským gigantem Sony. „Míříme do další války formátů,“ uvedl pro agenturu AFP analytik trhu se spotřební elektronikou Carlos Dimas z CLSA.

Trh s elektronikou si totiž může zopakovat bitvu mezi dvěma formáty videokazet VHS a Betamax z konce 70. let. Tehdy na rivalitu mezi formáty doplatili zákazníci Betamaxu od Sony, kteří mohli své videopřehrávače po čase vyhodit.

Na začátku minulého roku vedly Sony a Toshiba rozhovory o kompromisní formát, které nakonec zkrachovaly. Toshiba proto nyní uvádí na trh první přehrávač nové generace HD DVD za 110 tisíc jenů (22 200 korun). Před svou konkurencí tak získala náskok.

Na americký trh dorazí dva typy přehrávačů HD DVD v dubnu. Konkurenční Sony uvedla podle agentury Reuters, že svůj přehrávač Blu-ray disků uvede do amerických prodejen v červenci. Pro ostatní trhy termín uvedení společnost neuvedla.

Obě skupiny investovaly v minulých třech letech obrovské prostředky a vedou zuřivou kampaň, aby přesvědčily zákazníky, že jejich formát by se měl stát dominantním na trhu. „Nemohu dostatečně zdůraznit, že náš standard je lepší než Blu-ray,“ uvedl k uvedení přehrávače na trhu viceprezident Toshiby Jošihide Fudži.

Tvrdému boji se není proč divit. V sázce je totiž trh přehrávačů DVD s ročními tržbami v desítkách miliard dolarů a trh diskové mechaniky v počítačích ve srovnatelné velikosti. Majitelé vítězného formátu budou vydělávat stovky milionů až miliardy dolarů v nadcházejícím desetiletí na licenčních poplatcích.

Stejně jako v případě války mezi videoformáty bude rozhodující na čí stranu se přikloní americká filmová studia. Na přelomu 70. a 80. let se přiklonila na stranu VHS od JVC, která souboj se Sony díky tomu vyhrála. A to přesto, že VHS bylo technologicky horší.

Hollywoodská studia se do boje zapojila i při současném střetu. Jejich podpora není jednoznačná ve prospěch jednoho z konkurentů, na rozdíl od minulosti je rozdělena mezi obě soupeřící skupiny. Jen mírně převažuje podpora pro formát od Sony.

Firma Sony, která se nachází uprostřed bolestivé transformace, sází na úspěch formátu mnohem více. Výhodou pro japonského giganta bude podle odborníků to, že svůj formát dostane do domácností prostřednictvím nové verze své herní konzoly Playstation.

Tu hodlá uvést na trh letos v listopadu. „Myslím si, že Sony převládne už jen proto, že Playstation 3 poskytne firmě podíl, který Toshiba nebude schopna získat,“ uvádí Dimas.

Na druhou stranu může Toshibu podpořit její spojenec - softwarový kolos Microsoft. Ten by se případně mohl zaměřit na to, aby jeho operační systém Windows Vista byl kompatibilní s formátem Toshiby.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...