24. dubna 2007 9:07 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Toyota se stala největší automobilkou světa

TOKIO Japonská automobilka Toyota prodala v prvním čtvrtletí tohoto roku více vozů než General Motors. Po dlouhých letech tak střídá americkou společnost na pozici "světové jedničky" v prodeji automobilů.

Toyota Motors prodala za první tři měsíce 2,35 milionu vozů, General Motors 2,26 milionu.

Toyota v posledních letech náskok svého amerického rivala systematicky snižovala a už od loňska se mezi analytiky tipovalo, kdy se dostane na první příčku. General Motors má navíc problémy s tím, aby zastavila pokles tržního podílu na domácím trhu, kde se stále více prosazují asijští výrobci.

General Motors má snahu se prosadit na zahraničních trzích, což se jí například v Číně daří. Globálně ale konkurenci nestačí. Firma také snížila počet zaměstnanců, aby si vylepšila finanční situaci, zatímco Toyota je schopna relativně rychle zvyšovat tržní podíl i zisky.

Toyota podle odborníků těží hlavně z rostoucí poptávky po úsporných vozech, což je patrné především v době, kdy se zvyšuje cena ropy a s ní i cena pohonných hmot. Automobilky se na tento trend snaží reagovat i vyšší nabídkou hybridních motorů, které využívají elektrických článků.
Lidovky.cz, ČTK