18. října 2007 11:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Trafikanti se bojí cigaret z Česka

Cigarety jsou v ČR stále levnější než v Rakousku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigarety jsou v ČR stále levnější než v Rakousku | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE/FREISTADT Trafikanti v Horních Rakousích vyhrožují masivními protestními akcemi v případě, že jim rakouská vláda nebude nějakým způsobem kompenzovat ztráty, vzniklé dovozem levných českých cigaret.

Důvod je jednoduchý. Na přelomu roku totiž končí přechodné období, v jehož rámci si kdokoli mohl dovézt z Česka do Rakouska maximálně dvě stě kusů cigaret, obyvatelé příhraničí s Českem a takzvaní pendleři, kteří jezdí za prací, však mohli přes hranice převážet jen dvacet pět kusů. Na začátku příštího roku však toto omezení padá.

 „Pokud nebude dovoz cigaret z Česka omezen, musíme počítat s radikálním snížením našeho obratu. A to může pro mnoho majitelů trafik znamenat konec,“ uvedl zástupce cechu trafikantů při hornorakouské hospodářské komoře Karl Furtlehner. Trafikanti podle něj očekávají podobný pokles prodeje, jaký nastal poté, co bylo už dříve zrušeno podobné omezení dovozu na rakousko-slovinských hranicích. Majitelům trafik ve Štýrsku se údajně snížil obrat o 65 procent. Už 1300 hornorakouských trafikantů proto podepsalo petici, požadující, aby vláda zasáhla proti předpokládanému masivnímu dovozu levných cigaret z ČR. V opačném případě hrozí nátlakovými akcemi.

 Podle mluvčího Celní správy ČR Jiřího Bartáka souvisí konec omezení dovozu českých cigaret do Rakouska se závazkem Česka, že do konce letošního roku vyrovná výši spotřební daně na cigarety na úroveň starých členských států EU. „Zavázali jsme se, že naše spotřební daň bude v určitém požadovaném rozmezí,“ řekl Barták LN. Protože Česko už svůj závazek splnilo, od 1.1. 2008 skutečně padají limity pro dovoz českých cigaret pro vlastní potřebu do starých států unie. „Pouze při nákupu vyššího množství než osmi set kusů musí mít kupující doklad o zaplacení spotřební daně,“ uvedl Barták.

 Jestliže si ale například obyvatelé hornorakouského Freistadtu budou každý týden vozit z nedaleké Kaplice každý týden dva kartony levnějších českých cigaret, už jim v tom nikdo nemůže zabránit. Cigarety totiž zůstávají v ČR výrazně levnější i po postupném zvýšení spotřební daně. Jedním z důvodů je však i zavedení takzvané minimální ceny cigaret, ke kterému přistoupila rakouská vláda už loni. Údajně v rámci boje proti kouření nesmí stát krabička s dvaceti cigaretami v Rakousku méně než 3,2 euro (asi 90 korun).

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.