Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Transportéry za 23 miliard dodá Steyr

PRAHA  Armáda dostane dvě stovky nových obrněných transportérů od rakouské firmy Steyr. Vláda ve středu večer schválila doporučení mezirezortní komise, oznámil po zasedání ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU).

Jedna z největších vojenských zakázek přijde státní rozpočet na rekordních 23,6 miliard korun.

"Vláda uložila ministrovi obrany, aby zahájil jednání s (vítězným) uchazečem o konečném znění smlouvy," uvedl Kühnl. Podle něj by dohoda o dodávce transportérů Pandur měla být podepsána v dubnu.  Součástí smlouvy je doprovodný offsetový program ve výši asi 150 procent ceny zakázky.

Do finále výběrového řízení se dostala ještě finská společnost Patria s vozem AMV. Ministr obrany řekl, že její nabídka byla zhruba o miliardu korun dražší.

Pomohly offsety
Ministerstvo obrany určilo při výběru vítěze tři hlavní kritéria: cenu, technicko-ekonomické parametry a offsety, tedy zpětné investice výrobce do české ekonomiky. Kritéria byla v procentech nastavena v poměru 50:35:15.

"Steyr nabídl citelně větší část přímých offsetů, jsou téměř osmimiliardové, u Patrie to bylo pět miliard korun," uvedl Kühnl.

Zástupce společnosti Styer-Deimler-Puch v Česku Jan Piskáček po zasedání vlády řekl, že firma rozhodnutí kabinetu vítá, s dalšími komentáři ale podle něj počká až na oficiální vyrozumění.

O vítězství společnosti, která patří americkému koncernu General Dynamics, se spekulovalo několik dnů. První transportéry by armáda měla dostat příští rok, kdy začnou nahrazovat zastaralé OT-64. Smlouva se týká 199 vozů, na dalších 35 dostane vojsko předkupní právo. Uvedená cena zahrnuje všech 234 obrněnců.

Steyr se zavázal, že na výrobě transportérů budou spolupracovat vojenské opravárenské podniky v Novém Jičíně a Šternberku, na zakázce by se však měly podílet i další české firmy.

Do tendru se minulý rok přihlásilo sedm firem, favority však byly Steyr a Patria. Někteří opoziční i vládní politici tendr kritizovali za to, že ministerstvo obrany nenašlo vhodného českého výrobce, a že dlouho váhalo, kolik obrněnců vlastně potřebuje.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.