12. července 2007 14:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Trend se mění, podnikatelů přibylo

Podnikatelé - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatelé - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Počet podnikatelů v Česku začal po několika letech znovu stoupat. Osob samostatně výdělečně činných vzrostl v druhém čtvrtletí letošního roku o deset tisíc.

Podnikatelů, soukromých lékařů, umělců nebo zemědělců je v současnosti v Česku evidováno 914.000.

V prvním čtvrtletí jejich počet ještě klesl, obrat nastal ve druhém kvartále. Vyplývá to z údajů, které poskytla mluvčí České správy sociálního zabezpečení Štěpánka Filipová.

V roce 2006 se počet podnikatelů snížil o 7000, o rok dříve o 35.000. "Přírůstek je v normě, mírné meziroční výkyvy počtu firem jsou běžné, nejde o žádný dramatický posun," komentoval údaje prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Česká ekonomika roste, většině firem se podle něj daří relativně dobře.

Limitujícími faktory dalšího rozvoje by mohly být lidské zdroje a ceny energií, k dlouhodobě kritizovaným negativním vlivům na podnikatelské prostředí patří legislativní rámec pro podnikání v ČR a nedostatečné právní jistoty firem, dodal.
Počet podnikatelů, kteří jsou povinni platit zálohy na důchodové pojištění,
stoupl na 719.000. Koncem prosince jich bylo 709.000, v roce 2004 pak 750.000.

Počet podnikatelů, kteří si platí nemocenské pojištění, se snížil na 217.000. Zbývající živnostníci a podnikatelé řeší tuto otázku prostřednictvím komerčního pojištění nebo vytvářením rezerv pro případ nemoci, upozornil Drábek. Děje se tak podle něj proto, že se nemocenské pojištění nevyplácí.

Ze statistiky Eurostatu z loňského října vyplynulo, že v žádné jiné zemi Evropské unie nemají živnostníci na ekonomiku země takový vliv jako v Česku. Firmy, které zaměstnávají jednoho až devět lidí, se na celkovém počtu podniků podílejí více než 95 procenty a jsou vůbec největším zaměstnavatelem. Práci u nich našla více než třetina všech zaměstnanců.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!