25. června 2009 7:36 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Třetina Čechů trpí krizí, každému desátému už klesl plat

Žena v kanceláři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena v kanceláři | foto: shutterstock.com

PRAHA Na své výplatní pásce pocítil ekonomickou krizi již téměř každý desátý Čech – snížením mzdy. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu, který pro Lidové noviny vypracovala agentura GfK.

Krize měla podle výsledků průzkumu vliv na příjmy jedné třetiny dotázaných. Přesně jedenáct procent z nich se muselo vyrovnat se snížením mzdy, další si na výplatu museli počkat déle nebo jim klesly mimomzdové příjmy. Podle průzkumu tíží dopady krize téměř polovinu Čechů a v příštích měsících si proto budou utahovat opasky víc než tomu bylo dříve.

Šetřit se bude hlavně na výdajích na volný čas a zábavu. „Nejvíc se ovšem škrty v domácnostech dotknout cestovních kanceláří,“ uvádí se v průzkumu GfK. Výdaje na dovolenou totiž letos sníží 35 procent Čechů. Naopak lidé předpokládají, že budou víc platit za nájem a energii, ale i za potraviny.

Spotřebitelé jsou nyní také citlivější na ceny zboží denní spotřeby. Podle průzkumu Češi podrobně sledují ceny v různých obchodech a nakupují tam, kde je to nejvýhodnější. Tolik je už nezajímá, jaké jsou doplňkové služby v místě obchodu nebo jak je prodejna daleko.

Větší zájem mají Češi podle průzkumu o nákupy větších balení, při kterých mají garanci nižších cen. Kvůli lepší ceně jsou Češi také ochotní oželet širší sortiment zboží. Na druhou stranu ovšem nekupují jen produkty, které opravdu potřebují, ale stále si dopřávají i věci pro své potěšení. Namísto oblíbených výrobků ale nyní častěji sáhnou po produktech, které jsou nabízené v akci. Téměř polovina respondentů uvedla, že kvůli hledání nejvýhodnějších nabídek pravidelně čte reklamní letáky a také podle nich nakupuje.

V souvislosti s ekonomickou krizí se téměř polovina Čechů bojí rostoucí nezaměstnanosti a hospodářského poklesu. Přes 40 procent dotázaných uvedlo, že se mnohem víc než dříve obávají, že přijdou o práci. Lidé mají obavy, že porostou ceny a nebudou mít dostatek peněz k řádnému životu a placení účtů. Do pozadí se nyní dostala témata jako kvalita vzdělání či důchodové reformy.

„Češi se ovšem příliš neobávají o své peníze uložené v bance,“ píše GfK ve zprávě. Přes 40 procent lidí věří, že jejich peníze jsou v bezpečí. Přesto se více než polovina dotázaných domnívá, že by vláda měla získat kontrolu nad bankami. K vývoji životní úrovně jsou Češi mírně pesimističtí. V příštích měsících budou víc šetřit a nebudou si půjčovat peníze tolik jako dřív.

Téměř polovina Čechů předpokládá, že si výrobci rychloobrátkového zboží budou chtít zlepšovat vlastní výsledky ovlivněné finanční krizí a budou zvyšovat ceny. Naopak třetina respondentů čeká, že výrobci přijdou s nabídkou menších balení nebo prodejci budou nabízet častější spotřebitelské soutěže a akční nabídky. Třetina Čechů se domnívá, že ekonomická krize skončí do tří let.