Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Třetina českých domácností ocenila svůj majetek pod milion

Peníze - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA České domácnosti se cítí poměrně nemajetné. Nad pět milionů korun si cení veškerý svůj majetek, tedy dům či byt, auto, chatu, chalupu, zahradu, veškeré zařízení domácnosti, veškeré úspory, pozemky, živnost, firmu a všechen ostatní majetek, pouze sedm procent domácností.

České domácnosti se cítí poměrně nemajetné. Nad pět milionů korun si cení veškerý svůj majetek, tedy dům či byt, auto, chatu, chalupu, zahradu, veškeré zařízení domácnosti, veškeré úspory, pozemky, živnost, firmu a všechen ostatní majetek, pouze sedm procent domácností. Stejné procento populace si myslí, že jejich majetek má hodnotu jen do 100.000 korun. Ukázal to průzkum společnosti STEM.

Češi neradi mluví o výši svého majetku

Zjišťovat, jakým majetkem lidé disponují, je podle STEM velmi obtížná věc.

Přímá otázka "na peníze" vede u části lidí ke striktnímu odmítnutí odpovědi, poněkud s menším odporem se setkává, když se lidé mohou zařadit do nějakého majetkového rozpětí. "Musíme ovšem počítat s tím, že lidé svůj majetek, ať už záměrně či z nepochopení 'co tam patří', podceňují," poznamenal k prezentaci výsledků.

Nejpočetnější skupinu (32 procent) podle výsledků průzkumu tvoří ti, kteří si svůj majetek cení na milion až dva miliony korun. Téměř čtvrtina populace (23 procent) ho odhaduje na dva až pět milionů. 14 procent domácností odhadlo svůj veškerý majetek na půl milionu až milion, osm procent míní, že má hodnotu mezi 300.000 Kč až 500.000 korun a devět procent si myslí, že se hodnota jejich veškerého majetku pohybuje mezi 100.000 až 300.000 korun.

Pokud jde o souhrnné hodnocení zajištění domácností (majetkové zajištění, životní úroveň, finanční zajištění), cítí se Češi více bohatí než chudí. Za bohaté se jich označilo 18 procent, za převážně bohaté 30 procent a průměrně hodnotilo zajištění své domácnosti 14 procent dotázaných. Naopak za chudé se označilo 22 respondentů a převážně chudými se cítí 16 procent českých domácností.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny

Vybavte se na léto sexy prádlem nebo pohodlnými trenýrkami díky voucheru do e-shopu Trenýrkárna.cz.