11. prosince 2009 13:00, aktualizováno  14:23 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Třetina studentů by souhlasila se školným, platili by až 15 tisíc ročně

Studenti v posluchárně plzeňské právnické fakulty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti v posluchárně plzeňské právnické fakulty | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Třetina studentů (35 %) by souhlasila se školným. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu ministerstva školství (MŠMT), který mají LN k dispozici. Dotázáno bylo více než 11 000 vysokoškolských studentů. Ti by prý byli ročně ochotni platit školné ve výši 15 000 korun.

Větší podporu má přitom takzvané odložené školné. Téměř polovina dotázaných totiž uvedla, že náklady na studium převyšují jejich finanční možnosti a 40 procent studentů by uvítalo zvýhodněnou studentskou půjčku. Podle výsledků výzkumu chce MŠMT připravit
zákon o finanční pomoci studentům.

Chystaná reforma vysokých škol počítá třeba se zavedením školného, kterému by měl předcházet systém půjček, spoření na vzdělávání a zavedení přímé podpory studentů. To by mělo podle ministerských úředníků otevřít vzdělání i lidem ze sociálně slabých rodin.

Studium dětí zatěžuje rodiče
Výsledky výzkumu totiž ukázaly, že vysokoškolská studia stojí průměrně 8163 korun měsíčně. U studentů soukromých VŠ to je 11 591 korun měsíčně bez školného. Podle 18 procent respondentů studium neúměrně finančně zatěžuje jejich rodiče.

"Náš tým připravuje pro MŠMT návrh na zavedení moderního systému finanční pomoci studentům, který by ekonomické bariéry odstranil a studium umožnil všem nadaným mladým lidem, kteří o něj projeví zájem," uvedl Jakub Fischer, který se na ministerstvu zabývá přípravou reformy.

Průzkumu se od srpna do listopadu tohoto roku zúčastnilo 11 743
vysokoškolských studentů. Výsledné množství dat si ministerstvo nechalo zpracovat od soukromé firmy, peníze na to čerpá z EU. Na přípravu reformy vysokých škol totiž úřad získal asi 90 milionů korun z evropských fondů.

Anketa

Souhlasili byste s placením školného na VŠ?

Určitě ano, platit za vzdělání je přirozené 2535
Školné ano, ale k tomu bezúročné půjčky 1060
Studenti by měli platit jen symbolickou částku 294
Ne. Existuje právo na bezplatné vzdělání 1436Výzkum mezi studenty navazuje na podobně rozsáhlé dotazování mezi akademiky. Podle jejich názorů chce zase ministerstvo zpracovat reformní zákon o vysokých školách.

První návrh změn připravili úředníci loni na jaře, školy jej však odmítly. Nelíbil se jim třeba navržený způsob financování škol, změny v obsazení správních rad nebo předpokládaná užší spolupráce se soukromým sektorem.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!