23. května 2008 11:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Trh s elektřinou bude společný

Elektrické vedení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrické vedení. | foto: Lidové noviny

PRAHA Česko a Slovensko plánují vznik společného trhu s elektřinou. Propojení umožní oběma státům lépe řídit dodávky elektřiny a vyrovnávat spotřebu ve špičce. Píše to deník E15 s odvoláním na mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Tomáše Bartovského.

Protokol o porozumění týkající se propojení trhů podepsali včera v Praze ministr průmyslu a obchodu Martin Říman a jeho slovenský protějšek Lubomír Jahnátek.

Podle deníku by společný česko-slovenský trh mohl začít fungovat už od ledna příštího roku. Výměna elektřiny bude jednodušší a levnější než dosud. Energetické společnosti nebudou platit vysoké poplatky za rezervaci přeshraničních kapacit.

"Společný trh stabilizuje ceny pro konečné spotřebitele a zvýší bezpečnost dodávek," řekl Bartovský. Podle jeho slov však nemůže být řeč o návratu ke stavu před rozdělením federace a spojením přenosových soustav. "I když se trhy propojí, suverenita řízení obou soustav zůstane zachována," řekl Bartovský s tím, že detaily celého systému obchodování bude zpracovávat tým složený z odborníků obou zemí.

Zatímco Česko má díky přebytku elektřiny nejnižší ceny ve střední Evropě, Slovensko musí už teď proud dovážet a v budoucnu se jeho deficit ještě prohloubí. Podle ministerstva průmyslu propojení obou trhů cenu elektřiny v Česku nezvýší. "Propojení trhů by se v ceně elektřiny nemělo projevit, a pokud ano, tak pozitivně," řekl E15 náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.
Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!