Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Trhy věří v sestavení vlády

PRAHA Středopravou vládu pod vedením ODS se politikům zřejmě podaří sestavit. Taková jsou alespoň očekávání finančních trhů. Shodla se na tom většina oslovených odborníků.

„Investoři již zcela jasně ukázali, že se nebojí, že by politici nenašli společnou řeč. Důkazem je fakt, že koruna již vymazala všechny ztráty, které utrpěla po zveřejnění výsledků voleb,“ domnívá se analytik Vladimír Pikora z Next finance.

Trh je tak podle odborníků klidný a neočekává velké změny. Za jednu z nejpravděpodobnějších variant vládní koalice přitom ekonomové považují středopravou vládu, které by umožnil existenci více nebo méně otevřený souhlas sociální demokracie. „Koalice středových a pravicových stran dává největší ekonomický smysl,“ je přesvědčen analytik Pavel Kohout.

Mezi ekonomickými programy všech politických celků jsou totiž podle analytiků společné body.

Především se jedná o snahu o snížení daní, která je společná jak všem pravicovým stranám, tak i ČSSD. Určitá spolupráce obou stran bude zřejmě nutná především při schvalování státního rozpočtu. „Aby mohl být rozpočet přijat, musí být kompromisem, do kterého bude muset být zatažena i ČSSD,“ domnívá se ekonom Jan Vejmělek z Komerční banky.

Ekonomika by na spolupráci obou úhlavních rivalů, tedy ODS a ČSSD, pravděpodobně výrazněji nereagovala. Situace podobná někdejší opoziční smlouvě by podle analytiků byla pro finanční trhy příznivější než předčasné volby.

Těm odborníci přisuzují stále menší pravděpodobnost. I kdyby k nim ale došlo, velkou ránu pro finanční trhy by to podle ekonomů neznamenalo. Naopak za pravděpodobné považují předčasné volby ekonomové České spořitelny. Vláda, která by mohla z letošních voleb vzejít, by totiž podle nich byla jen velmi omezeně akceschopná.

Podle analytiků je tak nynější situace na trhu stabilní, ale přesto plná otázek. Finanční instituce tak zatím spíše vyčkávají, kam se vývoj posune a nepouštějí se do významnějších investic. „Investoři ale opět začínají sledovat spíše konkrétní podniky a ekonomické ukazatele než politický vývoj. To je pozitivní znamení,“ uvedl Jan Procházka z makléřské firmy Cyrrus.
,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...