14. března 2012 19:57 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Firmy nehlídají kuřácké přestávky

Kuřák - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřák - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Celkem tři ze čtyř tuzemských firem neomezuje čas, který zaměstnanci tráví kouřením. Většinou však vyhodnocují, zda kuřáci řádně plní své pracovní povinnosti. Více než desetina podniků kuřácké pauzy zakazuje zcela.

Vyplývá to z průzkumu společnosti LMC, kterého se v únoru zúčastnilo 300 tuzemských středních a velkých zaměstnavatelů.

Nutnou podmínkou benevolence firem je ovšem podle průzkumu to, aby lidé dobře plnili své pracovní povinnosti. Cílené kontrole poměru času stráveného na pracovišti a na cigaretových přestávkách se věnuje 13 procent firem, které zároveň vnitřním předpisem režim kuřáckých pauz upravují.

ČTĚTE TAKÉ:

Zbylých 12 procent organizací má ještě striktnější pravidla, pauzy na cigaretu u nich nejsou povoleny vůbec. "Kuřácké přestávky bývají zcela zakázány například ve výrobních firmách, kde je vyžadována takřka neustálá přítomnost zaměstnanců na pracovišti. Lidé si v takových případech mohou užít cigaretu pouze během zákonem stanovených obědových pauz," uvedl mluvčí LMC Tomáš Ervín Dombrovský.

Výrazně odlišné podmínky panují především v oborech, kde má práce povahu duševní činnosti. Například v kreativních profesích kuřákům může pauza u cigarety často posloužit k vyřešení určitého problému, získání zajímavého nápadu a podobně.

Přítomnost kuřáren však dnes již ve firmách není příliš častá. Zaměstnanci proto obvykle na cigaretu musejí mimo pracoviště a firmy přitom v určitých případech jejich odchody a příchody pomocí různých čipových technologií monitorují, dodal Dombrovský.

Vždy přitom záleží na tom, jaké podmínky má zaměstnavatel se zaměstnanci sjednané, například co do počtu povolených přestávek. Důležitý je také typ vykonávané práce.

Na pracovištích, které během výkonu práce nelze vůbec opouštět, bývají přesně stanoveny přestávky, během kterých dochází ke střídání zaměstnanců. Například u manažerských pozic se naopak často vůbec nehledí na pauzy v pracovní době, důležité je především splnění vytyčených cílů.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz