Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Tři miliony Čechů na webu

Internet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internet | foto: Jan ZátorskýLidovky.cz

PRAHA Na celosvětovou informační dálnici se v tuzemsku připojuje stále více Čechů. Důvodem je nejen neustále větší výběr možností, jak se k internetu připojit, ale také postupně klesající ceny či zvyšující se rychlost stahování dat.

Zatímco před sedmi lety hledalo podle výzkumné agentury Markent na webových stránkách informace jen přes devět set tisíc lidí, v letošním roce už počet uživatelů internetu přesahuje tři miliony obyvatel.

Přístup na web už tak dávno není jen výsadou studentů, pracovníků kanceláří či návštěvníků knihoven. Z průzkumu agentury DEMA vyplývá, že více než polovina Čechů starších osmnácti let měla na konci loňského roku možnost využívat počítač doma a téměř polovina pak také používala internet.

Připojení na internet má přitom doma přes čtyřicet procent lidí a plánuje si ho obstarat dalších patnáct procent lidí. S internetem přitom běžně pracuje téměř třetina lidí, poměrně vysoké je však procento těch, kteří s ním nemají žádnou zkušenost. Podle Markentu je to téměř šedesát procent lidí, kteří by buď chtěli s webem pracovat, anebo se o něj vůbec nezajímají. O internet se nejméně zajímají lidé starší šedesáti let, nebo se základním vzděláním. „Cena přestává být hlavní bariérou dalšího rozšíření internetu. Tím hlavním důvodem proč lidé s internetem nepracují, je spíše to, že nevědí, k čemu by jim to bylo,“ říká mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná.

Celkově se však počty uživatelů zvyšují, letos už přesáhly tři miliony obyvatel. Do budoucna se počítá s rozšiřováním služeb s vyššími rychlostmi připojení a to i přes mobilní telefon. Například Eurotel přišel s nabídkou připojení přes technologii HSDPA. Ta umožňuje stahovat rychlostí až jeden megabit za sekundu.

Přesto, že ceny kvůli velké konkurenci na trhu postupně klesají a zvyšuje se i rychlost připojení, není ministerstvo informatiky se situací zcela spokojeno. „Dokud existují oblasti, kde není žádná infrastruktura, pak určitě není možné být spokojen. Česko má v zavádění internetu a hlavně toho kvalitního několik let zpoždění,“ soudí Volná. To podle ní způsobila především nedostatečná liberalizace telekomunikačního trhu a to, že Český Telecom přišel pozdě s ADSL. I proto resort směřuje do oblastí s nulovou infrastrukturou prvních dvě stě milionů korun na rozšíření internetu.

V současné době je situace jiná. „Na trhu existuje celá řada firem, které připojení k internetu nabízejí, tempo růstu počtu přípojek je vyšší než v západní Evropě a ceny se proti dřívějšku snížily o více než polovinu. Kvalitní připojení pořídíte za méně než 500 korun,“ dodává mluvčí.
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!