Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Tři miliony Čechů na webu

Internet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internet | foto: Jan ZátorskýLidovky.cz

PRAHA Na celosvětovou informační dálnici se v tuzemsku připojuje stále více Čechů. Důvodem je nejen neustále větší výběr možností, jak se k internetu připojit, ale také postupně klesající ceny či zvyšující se rychlost stahování dat.

Zatímco před sedmi lety hledalo podle výzkumné agentury Markent na webových stránkách informace jen přes devět set tisíc lidí, v letošním roce už počet uživatelů internetu přesahuje tři miliony obyvatel.

Přístup na web už tak dávno není jen výsadou studentů, pracovníků kanceláří či návštěvníků knihoven. Z průzkumu agentury DEMA vyplývá, že více než polovina Čechů starších osmnácti let měla na konci loňského roku možnost využívat počítač doma a téměř polovina pak také používala internet.

Připojení na internet má přitom doma přes čtyřicet procent lidí a plánuje si ho obstarat dalších patnáct procent lidí. S internetem přitom běžně pracuje téměř třetina lidí, poměrně vysoké je však procento těch, kteří s ním nemají žádnou zkušenost. Podle Markentu je to téměř šedesát procent lidí, kteří by buď chtěli s webem pracovat, anebo se o něj vůbec nezajímají. O internet se nejméně zajímají lidé starší šedesáti let, nebo se základním vzděláním. „Cena přestává být hlavní bariérou dalšího rozšíření internetu. Tím hlavním důvodem proč lidé s internetem nepracují, je spíše to, že nevědí, k čemu by jim to bylo,“ říká mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná.

Celkově se však počty uživatelů zvyšují, letos už přesáhly tři miliony obyvatel. Do budoucna se počítá s rozšiřováním služeb s vyššími rychlostmi připojení a to i přes mobilní telefon. Například Eurotel přišel s nabídkou připojení přes technologii HSDPA. Ta umožňuje stahovat rychlostí až jeden megabit za sekundu.

Přesto, že ceny kvůli velké konkurenci na trhu postupně klesají a zvyšuje se i rychlost připojení, není ministerstvo informatiky se situací zcela spokojeno. „Dokud existují oblasti, kde není žádná infrastruktura, pak určitě není možné být spokojen. Česko má v zavádění internetu a hlavně toho kvalitního několik let zpoždění,“ soudí Volná. To podle ní způsobila především nedostatečná liberalizace telekomunikačního trhu a to, že Český Telecom přišel pozdě s ADSL. I proto resort směřuje do oblastí s nulovou infrastrukturou prvních dvě stě milionů korun na rozšíření internetu.

V současné době je situace jiná. „Na trhu existuje celá řada firem, které připojení k internetu nabízejí, tempo růstu počtu přípojek je vyšší než v západní Evropě a ceny se proti dřívějšku snížily o více než polovinu. Kvalitní připojení pořídíte za méně než 500 korun,“ dodává mluvčí.
,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....