11. března 2011 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Třicátníkům se risk vyplatí. Víme, o kolik si v důchodu přilepší

Senior za volantem - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senior za volantem - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Pokud se nebojíte rizika, ukládejte si část úspor na stáří do dynamického portfolia. Z propočtů Lidových novin, založených na aktuální podobě koaličního návrhu penzijní reformy, vyplývá, že si lze touto cestou výrazně zlepšit životní úroveň ve stáří.

Spočítali jsme všechny možné varianty a závěr zní: částečné vystoupení ze státního důchodového systému se vyplatí. Zvláště dynamické portfolio, tvořené především investicemi do akcií, vychází příznivě pro téměř všechny příjmové skupiny. A to navzdory skutečnosti, že vláda plánuje lidem, kteří část úspor vyvedou ze státního penzijního systému, krátit státní důchod o 15 procent.

K TÉMATU

Mužům či ženám ve věku 35 let a s hrubou mzdou okolo 20 tisíc korun měsíčně může volba dynamického portfolia dle propočtu LN navýšit důchod o přibližně čtyři tisíce korun měsíčně. A to v dnešní kupní síle, tedy po očištění od inflace.

Až sedm tisíc navíc
U příjmu 30 tisíc měsíčně je možné získat až sedm tisíc navíc. Je-li vaše hrubá mzda 40 tisíc, investování prostřednictvím fondu do akcií vám přinese ve stáří až deset tisíc korun k dobru.

Lidé s příjmem okolo 20 tisíc korun by si však měli rozmyslet vstup do konzervativní strategie či do fondu, který by nakupoval jen české státní dluhopisy. Příjem z fondu v důchodovém věku by zřejmě jen pokryl ztrátu vyvolanou snížením státní penze o 15 procent.

Očekávaný výnos u jednotlivých variant se výrazně liší. Konzervativní investiční strategie, stejně jako investování pouze do českých státních dluhopisů zřejmě vynesou jen dvě až tři procenta ročně a jen těsně překonají inflaci. Naopak dynamická strategie, spočívající v investování převážně do akcií, může v dlouhodobém horizontu zhodnotit úspory o pět až osm procent za rok.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.