11. března 2011 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Třicátníkům se risk vyplatí. Víme, o kolik si v důchodu přilepší

Senior za volantem - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senior za volantem - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Pokud se nebojíte rizika, ukládejte si část úspor na stáří do dynamického portfolia. Z propočtů Lidových novin, založených na aktuální podobě koaličního návrhu penzijní reformy, vyplývá, že si lze touto cestou výrazně zlepšit životní úroveň ve stáří.

Spočítali jsme všechny možné varianty a závěr zní: částečné vystoupení ze státního důchodového systému se vyplatí. Zvláště dynamické portfolio, tvořené především investicemi do akcií, vychází příznivě pro téměř všechny příjmové skupiny. A to navzdory skutečnosti, že vláda plánuje lidem, kteří část úspor vyvedou ze státního penzijního systému, krátit státní důchod o 15 procent.

K TÉMATU

Mužům či ženám ve věku 35 let a s hrubou mzdou okolo 20 tisíc korun měsíčně může volba dynamického portfolia dle propočtu LN navýšit důchod o přibližně čtyři tisíce korun měsíčně. A to v dnešní kupní síle, tedy po očištění od inflace.

Až sedm tisíc navíc
U příjmu 30 tisíc měsíčně je možné získat až sedm tisíc navíc. Je-li vaše hrubá mzda 40 tisíc, investování prostřednictvím fondu do akcií vám přinese ve stáří až deset tisíc korun k dobru.

Lidé s příjmem okolo 20 tisíc korun by si však měli rozmyslet vstup do konzervativní strategie či do fondu, který by nakupoval jen české státní dluhopisy. Příjem z fondu v důchodovém věku by zřejmě jen pokryl ztrátu vyvolanou snížením státní penze o 15 procent.

Očekávaný výnos u jednotlivých variant se výrazně liší. Konzervativní investiční strategie, stejně jako investování pouze do českých státních dluhopisů zřejmě vynesou jen dvě až tři procenta ročně a jen těsně překonají inflaci. Naopak dynamická strategie, spočívající v investování převážně do akcií, může v dlouhodobém horizontu zhodnotit úspory o pět až osm procent za rok.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz