Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Triky podomních prodejců: LED žárovka zdarma za podpis smlouvy

Podomní prodej. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podomní prodej. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Nejnovějším způsobem, jak přimět člověka ke změně dodavatele elektřiny, je nabídka LED žárovky zdarma. Když se ale zákazník rozmyslí a chce od dohody vycouvat, musí za žárovku zaplatit dva tisíce korun. Podvodných triků podomních prodejců je ale mnohem více.

S cesťáky, kteří zazvoní u dveří s nabídkou nové smlouvy na plyn či elektřinu, se alespoň jednou setkalo 72 procent Čechů. Tvrdí to průzkum, který si nechala zpracovat energetická společnost E.ON.

Vyplývá z něj i to, že cílem podomních prodejců už nejsou zdaleka jen staří lidé a matky na rodičovské dovolené, ale i lidé v produktivním věku. Rozhodně ne všichni cesťáci jsou podvodníci, ale i tak je nutné si dávat pozor na dealery, kteří už ošidili tisíce lidí. Lidovky.cz přinášejí přehled nejčastějších podvodů.

„Dáme vám žárovku zadarmo“

Obyčejnou LED žárovku lze pořídit například za 150 korun. Pokud vám ji ale nabídne podomní prodejce energií jako bonus zdarma či za korunu, může vyjít i na dva tisíce. Žárovku zákazník dostává jako dárek k podpisu nové smlouvy. 

Ale ne tak docela – i tu si ve skutečnosti kupuje.

LED žárovka – ilustrační foto

LED žárovka – ilustrační foto

„Spotřebitelé fakticky podepsali nejen změnu dodavatele, ale i kupní smlouvu na žárovky, ačkoli je stály symbolickou korunu. Pokud se rozhodli od smlouvy na dodávky elektřiny nebo plynu odstoupit, museli zároveň odstoupit i od kupní smlouvy na LED osvětlení a také ho nepoškozené vrátit, jinak jim hrozila pokuta dva tisíce korun,“ líčí Jana Poncarová z projektu EnergetickaPoradna.cz.

Dárky nebývají obvyklou součástí nabídky energetických společností, což by mělo lidi varovat. I z žárovkového problému se ale lze vyvléknout. Je nutné vrátit ji do třiceti dnů od podpisu smlouvy v neporušeném obalu.

„Jen vám zkontrolujeme fakturu“

Nejčastější trik. Dodavatelé energií faktury ověřovat nechodí – něco jiného jsou pochopitelně kontroly měřidel, ty však firmy hlásí s předstihem a neoznamují je lidem až mezi dveřmi.

ČTĚTE TAKÉ:

Podvodník si vyžádá nejrůznější dokumenty a důležitá data z nich začne opisovat do svého formuláře. Nejedná se však o žádný úřední záznam, ale o návrh smlouvy, který důvěřivému zákazníkovi následně podstrčí k podpisu. A pokud se ten zeptá, co vlastně podepisuje, dozví se například to, že jde o změnu fakturační adresy.

„Velmi často nám zákazníci volají, že u nich byl zástupce ČEZ a pod nějakou záminkou chtěl aktualizovat smlouvu. Ta samozřejmě nebyla s námi, ale s nějakým alternativním dodavatelem,“ popisuje mluvčí skupiny ČEZ Barbora Půlpánová. 

Když důvěřivec včas pochopí, že naletěl, má ještě naději, že vše zůstane při starém. „Od smlouvy uzavřené mimo prostory obvyklé k podnikání může písemně odstoupit bez uvedení důvodu a bez jakékoliv sankce do pěti dnů před zahájením dodávky elektřiny nebo plynu,“ uklidňuje Jiří Chvojka z Energetického regulačního úřadu.

„Jsme z Energetického regulačního úřadu“

Nepoctiví cesťáci neradi přiznávají, že nabízejí služby alternativního dodavatele. Často se schovávají za identitu reprezentanta většinového poskytovatele energie či plynu v daném místě. Proto také velké firmy umožňují si telefonicky ověřit totožnost člověka, který jim službu nabízí.

Drzost některých prodejců jde tak daleko, že si troufnou vydávat i za státní úředníky z Energetického regulačního úřadu či Státní energetické inspekce – ti však pochopitelně domácnosti neobcházejí.

„Končí vám smlouva“

Kdyby dodavatel elektřiny či plynu skončil, rozhodně by to neznamenalo, že vás od dodávek odstřihnou. Právě tohle ovšem podvodníci lidem tvrdí.

„O tom byste dostali zprávu. Dodávky převezme váš místně příslušný distributor elektřiny a vy budete mít dostatek času vybrat si nového obchodníka podle svého uvážení,“ vysvětluje mluvčí firmy E.ON Vladimír Vácha.

I konec smlouvy není důvod návštěvy cesťáka. Buď ji energetické společnosti nabízejí na dobu neurčitou nebo neurčitou s případným automatickým prodloužením. Všechny důležité informace klientům přichází poštou.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!