16. prosince 2010 13:42 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Třináctý plat dostane letos jen 18 procent lidí, loni to přitom byla pětina

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Na konci letošního roku dostane třináctý plat 18 procent všech zaměstnanců, zatímco před rokem jich bylo dvacet procent. Odměny obdrží letos 31 procent lidí, tedy o jeden procentní bod méně pracovníků než loni.

Vyplývá to z platového průzkumu Platy.cz, který uskutečnila společnost Profesia.

Letošní pokles podílu lidí s třináctým platem není tak výrazný jako v roce 2009, kdy se ve srovnání s rokem 2008 jejich podíl propadl o pět procentních bodů. Průměrná výše platu navíc se letos proti loňsku zvýšila o 12 procent na 16.384 korun, vyplývá z průzkumu.

Kdo dostane odměny?

Podle průzkumu společnosti LMC mezi téměř 200 firmami bude na konci letošního roku vyplácet třinácté platy 23 procent tuzemských firem. Více než polovina zaměstnavatelů bude sice letos vyplácet alespoň prémie či roční bonusy, ty ale dostanou pouze vybraní zaměstnanci.

Odměny na konci roku se pracovníci nedočkají u 22 procent společností, hlavním důvodem je jejich nedobrá finanční situace.

Nejmenší podíl zaměstnanců s třináctými platy je podle průzkumu mezi pomocnými zaměstnanci, ze kterých tento plat dostane 12 procent. Mezi administrativními zaměstnanci dostane vyplacenou mzdu navíc 17 procent lidí. Nejvyšší podíl pracovníků s třináctým platem je mezi nižšími a středními manažery a vrcholovými manažery, kde tyto platy dostane 23 procent lidí.

"Třinácté platy, tedy finanční odměny předem dohodnuté se zaměstnavatelem v pracovní či kolektivní smlouvě, dostávají často lidé v průmyslu. Nejvyšší podíl zaměstnanců s třináctými platy je mezi lidmi, kteří pracují v oblasti těžby surovin, těžby nerostů, výrobě a rozvodu páry či vody," uvedl projektový manažer průzkumu Platy.cz Miroslav Dravecký.

Průměrná výše celkových ročních odměn podle průzkumu letos proti loňsku vzroste o víc než desetinu na 18.688 korun. Vysoký podíl lidí s odměnami na konci roku je zejména u manažerských pozic. Nejvyšší odměny vyplácejí firmy z odvětví, jako je pojišťovnictví, leasing, bankovnictví, peněžnictví, výroba a rozvod elektřiny, informační technologie či telekomunikace.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!