Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Třináctý plat je stále vyšší, těšit se na něj může ale málokdo

Peníze – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA V Česku letos opět klesne podíl lidí, kteří dostanou 13. plat nebo finanční odměny. Klesající trend sice trvá již pět let, nicméně průměrný 13. plat konstantně roste, a to z 14 402 Kč v roce 2008 na 19 036 Kč.

V roce 2008 dostalo 13. plat 26 procent zaměstnanců, letos jen 15 procent. Vyplývá to z průzkumu platů a benefitů na serveru Platy.cz.

„Vánoční“ odměny

  • Třináctý plat je nárokovatelná složka mzdy, která je ukotvena ve smlouvě. Průměrný 13. plat bývá zpravidla stejný nebo nižší než je průměrný základní hrubý plat.
  • Finanční odměna je závislá na odvedené práci zaměstnance, na hospodářském výsledku společnosti a vůli zaměstnavatele ji vyplatit.

Finanční odměny dostalo letos 28 procent zaměstnanců, což je o osm procentních bodů méně než v roce 2008 a o dva body méně než loni. I zde je nárůst průměrné finanční odměny: z 21 398 Kč v roce 2008 na 27 507 Kč letos.

Také podle jiného průzkumu společnosti LMC mezi 118 středními a velkými zaměstnavateli proti loňsku výrazně ubylo firem, které plánují za letošní rok svým zaměstnancům plošně vyplatit roční bonusy či 13. platy.

Letos odměny pro všechny pracovníky chystá 29 procent zaměstnavatelů, ještě loni to bylo 38 procent. Zaměstnanci jsou prý ve svých očekáváních ještě skeptičtější.

Čím větší společnost, tím větší šance na bonusy

Podíl zaměstnanců, kteří dostávají 13. plat i finanční odměny, roste úměrně s velikostí společnosti. Ve společnostech do deseti zaměstnanců dosáhne na 13. plat 12 procent lidí a jeho průměr je 14 050 Kč.

Ve velkých společnostech se na 13. plat může těšit 22 procent zaměstnanců, jeho průměrná výše je až 21 860 Kč.

ČTĚTE TAKÉ:

Podobně je tomu i u finančních benefitů. Ve firmě do deseti zaměstnanců dostává finanční odměny 24 procent lidí, průměrná výše je 18 713 Kč. Ve společnostech s více než 1000 zaměstnanců je podíl až 41 procent, průměrná výše dosahuje 32 206 Kč.

Z pohledu úrovně pozic vyplývá, že čím větší je průměrný základní plat, tím větší také podíl zaměstnanců s 13. platem i finanční odměnou. Roste i jejich průměrná výše.

Přehled 13. platu a finančních odměn podle velikosti společnosti (klikněte pro zvětšení)

Přehled 13. platu a finančních odměn podle velikosti společnosti (klikněte pro zvětšení)

Zatímco pomocní zaměstnanci mají průměrný 13. plat 7169 Kč, top manažeři berou 67 158 Kč. Pomocní zaměstnanci mají třináctý plat v 11 procentech případů, top manažeři si na něj přijdou ve 21 procentech případů.

Průměrná finanční odměna pomocných zaměstnanců je 7650 Kč, u top managementu až 179 587 Kč. Finanční odměny dostává 23 procent pomocných zaměstnanců a 45 procent top manažerů.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!