22. září 2009 12:59 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Tučná léta jsou pryč, dále zadlužovat se chce už jen polovina lidí

Půjčka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Půjčka | foto: Shutterstock

PRAHA Lidé začínají být při zadlužování opatrnější, krize u nich spustila strach z předlužení domácího rozpočtu. Vyplývá to z průzkumu Provident Financial mezi jejími klienty. Další půjčku si chce brát polovina z nich, před rokem to bylo 55 procent. V oblastech s vyšší nezaměstnaností o další půjčce uvažuje 36 procent klientů firmy.

"Rok 2008 byl vrcholem ´tučných´ let před krizí, kdy počet žadatelů o půjčku překročil počet těch, kteří si již půjčky nebrali. Zákazníci si půjčovali, protože celospolečenský trend před krizí říkal, že ´půjčovat si je normální´, a lidé byli zapleveleni nabídkou levných hypoték, úvěrů a půjček. Letos se situace pod vlivem špatných zpráv vrací k normálu, lidé pod tlakem zvyšující se nezaměstnanosti více uvažují a jsou opatrnější," uvedl mluvčí Providentu Ondřej Holoubek.

Největším strašákem je nazměstnanost

Obavy respondentů v souvislosti s krizí převládají v regionech s vyšší nezaměstnaností, kde 41 procent respondentů uvádí strach ze ztráty zaměstnání a jen 12 procent se neobává ničeho. "U této otázky vidíme největší rozdíl ve srovnání s celou republikou, když třetina Čechů bez ohledu na region tvrdí, že v souvislosti s krizí žádné obavy necítí," poznamenal Holoubek.

Rozdíl je podle průzkumu znatelný také u důvodu nesplácení půjčky. Více než polovina respondentů z regionu s vyšší nezaměstnaností zmínilo jako důvod problémů se splácením ztrátu zaměstnání nebo snížení mzdy. Z celorepublikového pohledu je tento podíl o deset procentních bodů menší.

Důležité nejsou podmínky, ale jak rychle budou peníze na účtu

Hlavním kritériem pro výběr poskytovatele půjčky zůstává rychlost dostupnosti peněz. Lidé se často zadluží u firem s nevýhodnými podmínkami, kde jim za každý den prodlení hrozí vysoké pokuty nebo rychlá ztráta majetku, upozornil Holoubek.

Účel půjčky se v uplynulých třech letech příliš nezměnil. Nejčastěji ji lidé využívají na nákup zařízení domácnosti a úhradu účtů spojených s bydlením.

Průzkum uskutečnila společnost mezi svými klienty v srpnu 2009. Skupina 550 respondentů odpovídala při telefonickém dotazování na otázky, které se týkaly jejich obav ze současné krize, schopnosti splácet či rozhodujících faktorů pro výběr poskytovatele úvěru. Provident Financial působí na českém trhu krátkodobých hotovostních půjček pro domácnosti deset let a má zde 250.000 zákazníků. Poskytuje bezúčelové půjčky bez ručitele.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz