8. listopadu 2007 8:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Turista by neměl vidět jen Prahu

Praha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praha. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Pro cestovní kanceláře nabízející pobyty v zahraničí byla uplynulá turistická sezona velice úspěšná. Tuzemští turisté stále více požadující kvalitnější a komplexní služby, utratili letos za dovolenou 32 miliard korun.

Lidé jsou ochotní vydat více peněz nejen při cestách v zahraničí, ale i doma.
Bilanci letošní sezony tento týden představila Česká centrála cestovního ruchu Czechtourism, jejíž náplní je podpora příjezdového a domácího cestovního ruchu.

Roste obliba kratších cest
Zahraniční turisté u nás vynaložili v průměru na osobu a den 2500 korun. Nejvíce k nám přijíždějí Němci, Britové a Italové. „Nově jsme zaznamenali nárůst návštěvníků z balkánských zemí. Česká republika je trvale oblíbeným cílem pro návštěvníky z Ruska, Běloruska, Ukrajiny a Pobaltí,“ uvedl Stanislav Voleman z Asociace průvodců ČR. Rozrostla se síť hotelů, v letošním roce přibylo 2500 pokojů, ale i přes zvyšující se zájem zahraničních turistů nedochází k dostatečné obsazenosti. Podle Václava Stárka z Asociace hotelů a restaurací ČR je ale zapotřebí nalézt nový segment turistů, na které je nutné se zaměřit.

Mezi letošní trendy domácího cestovního ruchu patří rostoucí obliba kratších a víkendových cest, stále větší zájem je o kvalitní služby a lidé jsou ochotni zaplatit více za ubytování i vyšší kategorie. „Cestovní ruch je důležitou součástí ekonomiky, je proto zapotřebí zabezpečit jeho další rozvoj,“ uvedl pro LN náměstek pro regionální politiku a cestovní ruch Jiří Vačkář z ministerstva pro místní rozvoj, které včera předložilo vládě návrh Koncepce státní politiky cestovního ruchu v ČR na období 2007 až 2013.

Hlavní témata koncepce
„Musíme se zaměřit na zvýšení standartu služeb, aby turisté, kteří vyžadují vysokou kvalitu, byli spokojeni a vraceli se k nám,“ řekl Vačkář. Dalším důležitým bodem vedle zlepšení kvality produktů cestovního ruchu je rozšíření turistiky do krajů, protože stále převážná většina zahraničních návštěvníků České republiky tráví svůj pobyt jen v Praze a přilehlém okolí.

Podpora turistického ruchu

Vládou schválená Koncepce státní politiky cestovního ruchu na léta 2007 až 2013 souvisí s operačními programy, v rámci kterých mohou podnikatelé v cestovním ruchu čerpat až 25 miliard korun z fondů EU. Cílem je podpořit cestovní ruch v zajímavých oblastech ČR. Loni přijelo do Česka 6,4 milionu turistů, dvě třetiny turistů však svůj pobyt tráví v Praze.


Podpora malých a středních podnikatelů včetně snížení administrativní zátěže rozvoje podnikání v cestovním ruchu, zlepšení infrastruktury cestovního ruchu a především celkové zvýšení konkurenceschopnosti sektoru cestovního ruchu patří mezi hlavní úkoly pro příštích šest let. Vedle toho je podle Vačkáře nutné zvýšit kvalifikaci zaměstnanců v cestovním ruchu, která mnohdy není dostatečná. Pokračovat by měla i podpora lázeňství, venkovské turistiky, cykloturistiky či kongresové turistiky.

„Chceme se také zaměřit na oslovení turistů ve vzdálenějších zemích jako je Čína nebo Indie. Budeme proto nadále podporovat rozšiřování zastoupení Czechtourism v zahraničí, abychom oslovovali lidi na větším území,“ dodal Vačkář.

 

 

 

Pavla Francová, Lidové noviny

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.