20. května 2009 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Turisté ztěžují život cestovkám, čekají na last minute

Cestovní kanceláře vyhrožovali, že zájezdy na poslední chvíli budou dražší, teď ale musí zlevňovat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestovní kanceláře vyhrožovali, že zájezdy na poslední chvíli budou dražší, teď ale musí zlevňovat. | foto: Petr Zavadil, Lidové noviny

PRAHA Prodej letních dovolených se cestovním kancelářím nedaří tak jako loni. Podle údajů Asociace cestovních kanceláří České republiky koupili Češi zatím zhruba o 15 procent zájezdů méně. Mluvčí asociace Jan Papež tvrdí, že tržby kvůli konkurenčnímu boji na trhu klesly ještě více. Lidé prý navíc do poslední chvíle čekají na slevy.

"Extrémní tlak na trh znamenal pokles reálných cen a tedy tržeb u většiny cestovních kanceláří. Některé kanceláře nabízejí již nyní last momenty na srpen, a to je v důsledku kontraproduktivní," uvedl Papež s tím, že podobně se chová například CK Fischer.

Mluvčí Fischera Daniel Plovajko potvrdil, že nabídka "na poslední chvíli" přišla letos mnohem dříve než loni. Zatímco v minulosti cestovní kanceláře začaly nabízet zájezdy se slevou zhruba tři týdny před odletem, nyní je to i deset týdnů.

Podle Plovajka za tím stojí hoteliéři ve většině letovisek, kteří slevami pro vybrané cestovní kanceláře reagují na poklesy prodejů. "Kvůli krizi je letos velká skupina klientů, kteří s výběrem dovolené čekali až na lastminutové nabídky," uvedl Plovajko. Díky slevám prý Fischer nyní po přechodném poklesu prodává o 15 procent zájezdů více než loni.

Zájezdy na léto začínají cestovní kanceláře obvykle nabízet počátkem prosince. Aby co nejdříve zaplnily nasmlouvané kapacity a snížily tím riziko ztrát, snaží se zájezdy rychle prodat se slevou. Slevy se postupem času snižují a v průběhu dubna začínají cestovní kanceláře prodávat zájezdy za plnou cenu. První klienti letí na letní dovolenou v polovině května.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!