18. listopadu 2009 15:35 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Tuzemské banky stahují stovky platebních karet kvůli úniku dat

Platební karta - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platební karta - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Všichni lidé, kteří byli letos ve Španělsku a používali tam platební karty, mohou být ohrožení. Kvůli úniku dat stahují tuzemské banky z oběhu stovky platebních karet Visa a Eurocard/Mastercard a vyměňují je za nové.

Tuzemské banky ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka, Raiffeisenbank a pobočka rakouské Volksbank se obávají o bezpečnost peněz svých klientů a stahují z oběhu platební karty. Ke stejnému opatření přistoupily i některé německé banky, které stahují více než 100 tisíc platebních karet.

K poměrně rozsáhlému úniku dat došlo podle výkonného ředitele Sdružení pro bankovní karty Roman Kotlána ve Španělsku v jarních a letních měsících letošního roku. Karetní asociace pak podle sdružení zaznamenaly případy zneužití zcizených dat k výrobě padělků a k platbám u obchodníků v různých částech světa.
"Je třeba zdůraznit, že finanční prostředky klientů nejsou v žádném případě ohroženy, neboť i v případě zneužití jim jejich vydavatelská banka ztrátu plně nahradí," uvedl Kotlán. Klientům tak hrozí podle něj maximálně případné dočasné omezení použití jejich karty, spojené s nutností její výměny.

"Blokace karet už začaly, řádově půjde o stovky platebních karet. To číslo se ovšem může ještě změnit." řekla LN mluvčí České spořitelny Pavla Langová a doplnila, že zatím nedošlo ke zneužití dat z žádné z karet. Klienti, kterých se to týká, novou kartu dostanou zhruba do týdne. Několik desítek karet vyměnila svým klientům podle mluvčí Moniky Klucové i Komerční banka.

"U nás jde řádově desítky karet," řekl mluvčí ČSOB Ivo Měštánek. Také česká Volksbank minulý týden zablokovala karty desítkám klientů a nyní je vyměňuje za nové, potvrdila mluvčí banky Lucie Hálová.

"Ano, i u nás je potenciálně ohroženo několik tisíc karet, menší část z nich jsem vyměnili. Není žádný důvod k panice a pokud se sami klientovi neozveme, nemusí nic podnikat, jeho karta není ohrožena," řekl mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

"V současnosti žádné zvýšené ohrožení platebních karet našich klientů nezaznamenáváme, a to ani z podnětu MasterCardu. Nějaké 'dozvuky' španělského případu (začátek října 2009) se ještě občas objeví, ale jelikož byly tehdy všechny ohrožené karty ihned zablokovány, k žádnému zneužití nedošlo a dojít nemůže," uvedl mluvčí GE Money Bank Milan Kříž, podle kterého se to tehdy týkalo zhruba 1900 karet.

List Financial Times Deutschland upozornil, že v Německu se akce týká například Volksbank a Raiffeisenbank a označil ji za největší svého druhu. Ještě nikdy totiž banky nemusely měnit tak velký počet karet.

Kartové centrum Visa a Eurocard/Mastercard upozornilo na "útok vedený španělskou společností, která se pokusila získat údaje o kreditních kartách zákazníků."
"S ohledem na skutečnost, že reálný rozsah ohrožení nebyl doposud kartovými asociacemi dostatečně upřesněn a samozřejmě také proto, že Španělsko je oblíbenou turistickou destinací pro občany ČR je potenciálně ohroženo relativně větší množství u nás vydaných karet, než tomu bývá v jiných případech tohoto druhu," uvedl Kotlán.

Visa i Eurocard/Mastercard mají propracovaný systém "poplachů", o kterých informují průběžně banky. Na nich pak záleží, jak zareagují. Podobné útoky na platební karty z minulosti ukazují, že nejohroženějším údajem je vždy číslo karty.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!