Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

U Jadranu může být letos těsno. Stáhnou se k němu Němci i Rakušané

Výběr slunečních brýlí je důležitý. Na bočnici by mělo být označení CE, které... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výběr slunečních brýlí je důležitý. Na bočnici by mělo být označení CE, které... | foto: Shutterstock

PRAHA Teroristické útoky z poslední doby způsobily, že do Egypta, Tuniska či Turecka se čeští turisté nehrnou. Jako cíl své letní dovolené volí bezpečné země. Kromě dlouhodobě nejoblíbenějšího Chorvatska letos zamíří do Španělska či Bulharska. Podobně ovšem reagují i Němci a Rakušané, a sehnat vysněný zájezd tak nemusí být snadné.

Loni strávilo v Chorvatsku dovolenou více než 13 milionů zahraničních turistů, mezi nimi 739 tisíc Čechů. Podle počtu přenocování se tak zařadili na čtvrté místo za německé, slovinské a rakouské turisty.

A také letos je to podobné. Zájem o zájezdy k Jadranu je zhruba o pětinu vyšší než loni. Roste i poptávka českých návštěvníků po dražších hotelech a kvalitnějších službách.

Ale mnozí mohou mít smůlu, pokud si nepospíší. Stále více Němců a Rakušanů nebo třeba i Britů či Skandinávců totiž objevuje tuto zemi. I oni se obávají vydat se do rizikových míst, v nichž se v posledních měsících odehrály teroristické útoky.

„Vyhodnotili si rizika a řekli si: Egypt letos vynecháme, pojedeme do Chorvatska. Výsledkem je, že kvalitní hotely v Chorvatsku, třeba ve Splitu, hlásily už v půlce ledna první dva zářijové týdny vyprodané,“ říká Michal Veber, tajemník Asociace cestovních kanceláří České republiky (ACK).

Safety first

Vypadá to, že časy, kdy Evropa seděla během balkánské války doma a Češi se vyhřívali na opuštěných plážích Jadranu, odezněla. Tehdy se pro ně ujala přezdívka „frontoví turisté“. Proč už nejsou tak nebojácní?

Přece jen útoků bylo v poslední době hodně, proto se například do Egypta, Tuniska ani Turecka nehrnou. Letos v předprodejích letních zájezdů dávají přednost bezpečným destinacím, jako jsou vedle Chorvatska Španělsko či Bulharsko.

Rovinj

Rovinj

O šílených akcích islamistů světová i česká média referují denně. Méně pak již o opatřeních, která tyto země přijaly. Egypt v posledních týdnech nebývale investoval do posílení bezpečnosti v letoviscích a na letištích.

Všechno je ale zatím marné. V této zemi poklesl letos počet turistů v meziročním srovnání v prvním čtvrtletí o 40 procent. Hlavní příčinou byly útoky islamistů. Nejvíce všemi otřásl říjnový výbuch ruského letadla s turisty cestujícími z Šarm aš-Šajchu.

Hlas cestovek

„Největší nárůst máme letos na Istrii a ostrovech,“ uvedl mluvčí Čedoku Hynek Špinar pro ČTK. Sázku na Chorvatsko potvrdil i marketingový ředitel cestovní kanceláře Alexandria Petr Šatný. Podle něho je největší poptávka tradičně po střední Dalmácii, tedy po Makarské riviéře, Bašké Vodě a Omiši.

Cestování do Chorvatska zjednodušuje i stále se zvyšující počet leteckých linek do Záhřebu. Nově mezi Prahou a hlavním chorvatským městem bude létat od 21. května čtyřikrát týdně společnost Croatia Airlines. Z Ruzyně také v letní sezoně směřují přímé lety českých dopravců do Dubrovníku, Splitu a Záhřebu.

„Díky tomu Češi stále častěji vyrážejí i na dalmatské ostrovy Brač, Hvar nebo Korčula,“ doplnila Simona Fischerová, mluvčí CK Fischer.

„Řecko – dovolená, která vás nezklame! Děti jedou za super ceny, úžasné zážitky v zemi bohů.“ Tak zní jeden z inzerátů lákající do země, která bude letos bezesporu představovat největší hádanku.

Jet, či nejet? Tak zní otázka

Hodně bude záležet na aktuální situaci. Pokud řecké ostrovy opět zaplaví uprchlíci, jako se to dělo v minulých měsících, turistický ruch utrpí.

„Je očividné, že mnozí lidé, kteří by se jinak do Řecka vypravili, jsou nerozhodnutí. Sledují televizní zprávy, kde se hovoří o uprchlících, a váhají. Je to všechno hodně citlivé,“ vysvětluje Michal Veber, tajemník ACK.

A pro Řecko je toto váhání kritické. Cestovní ruch tam tvoří pětinu ekonomiky, zaměstnává každého pátého člověka.

Řecká vláda je však optimistická a věří, že přijede stejný počet lidí jako loni (26 milionů) a příjmy přesáhnou loňských 14,5 miliardy eur.

Adrenalinoví fanoušci

Po loňských teroristických útocích v Paříži panovaly obavy, zda neuvadne zájem o evropský šampionát v kopané, který se koná od 10 .června do 10. července ve Francii. Ovšem poslední údaje svědčí o tom, že nikoli. Fotbaloví fanoušci se do země jet nebojí. V tuzemsku je zájem limitován jediným – nedostupností vstupenek na zápasy českého týmu.

Lze očekávat, že se někteří Češi nakonec vydají i do Egypta (loni minus 37 procent), Turecka či Tuniska. Stane se tak podle odborníků z cestovního ruchu ve chvíli, kdy se začnou objevovat v nabídce cestovních kanceláří levnější zájezdy „last minute“.

Pokud v těchto zemích nenastane další teroristický útok, lákadlu slev (ceny meziročně klesnou minimálně o 10 až 15 procent) ne každý odolá. Podobné příležitosti totiž zcela jistě letos u Chorvatska, Španělska či Bulharska nebudou. Stačí jen nahlédnout do ak tuálních nabídek zájezdů do těchto zemí.

„Třeba v Chorvatsku, které bylo dlouhé roky u našich turistů nejoblíbenější destinací, bude letos poptávka hodně převyšovat nabídku,“ myslí si Michal Veber.

Kratší pobyty

Ze současné situace by měly těžit i Slovensko a Česko. Východní soused loni otevřel návštěvníkům svou náruč zeširoka. Právě tam podle údajů Českého statistického úřadu zamířilo nejvíce Čechů. Otázkou ale je, zda je to pravda. Slovenský statistický úřad vydal poněkud odlišná data. Podle něj na Slovensko přijelo o mnoho Čechů méně.

Ale to snad nakonec až tak nevadí. Faktem totiž je, že stále více Čechů se na Slovensko vydává. Znovu tuto zemi objevují.

Totéž se nyní děje i v tuzemsku– Češi v poslední době poznávají více i vlastní zemi. A není to jen kvůli bezpečnostním hrozbám, kdy třeba po útocích v centru francouzské metropole se prodej zájezdů do Paříže téměř zastavil, ale i kvůli slabší koruně, která zahraniční zájezdy prodražuje.

Kdo ví, zda se bude opakovat situace z loňska, kdy do zahraničí vycestovalo 4,2 milionu českých turistů, o 3,5 procenta více než v roce 2014. Co bude zřejmě pokračovat, je trend zkracování pobytu a trávení více dovolených během roku.

I loni se doba přenocování zkrátila, v zahraničí strávili čeští turisté v průměru 7,7 dne. Předloni to bylo 8,2 dne. Průměrné výdaje na jednu delší cestu se snížily o 120 korun na celkových 12 468 korun na osobu a pobyt.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....