Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

U Ostravy vyroste továrna na elektroniku pro auta

OSTRAVA Americká společnost CTS Corporation vybuduje v ostravské průmyslové zóně Hrabová továrnu na elektronické součástky pro automobilový průmysl. Firma chce v Ostravě investovat téměř půl miliardy korun, vytvořit by měla více než 160 pracovních míst.

Příchod nového významného investora potvrzuje názory odborníků, že případná přítomnost automobilky Hyundai přiláká další dodavatele včetně zahraničních firem, které pomohou k oživení ekonomiky a snížení vysoké nezaměstnanosti v regionu.

"V ostravském závodě budeme vyrábět elektronické součástky a senzory pro automobilový průmysl," uvedl v tiskovém prohlášení ředitel evropského zastoupení CTS Ron Bell. Díky české investici chce firma zvýšit své výrobní kapacity a lépe zásobovat evropský trh.

Americká společnost CTS patří k předním konstruktérům a výrobcům elektronických součástek.

Naplno za tři roky
Podle CzechInvestu by se výroba v CTS měla rozjet už v červnu příštího roku, s plným provozem se počítá do tří let. "Drtivá většina produkce ostravské pobočky CTS bude určena na export," řekla projektová manažerka CzechInvestu Marcela Kolveková.

Česko je po Velké Británii teprve druhou evropskou zemí, kde firma investuje do výstavby nového závodu. CTS kromě výroby součástek rovněž poskytuje služby v oblasti elektronického průmyslu pro automobily, počítače i přenos dat. V roce 1958 zavedla jako první dálkové ovládání pro televizory. V osmdesátých letech minulého století expandovala do Mexika, Singapuru, Skotska, Hongkongu, Tchaj-wanu a Kanady.

V Moravskoslezkém kraji je bez práce kolem 95.000 lidí, s mírou nezaměstnanosti přes 14 procent je druhým nejvíce postiženým regionem Česka hned po Ústeckém kraji.

Hyundai zvažuje, že na severní Moravě vybuduje za 30 až 45 miliard korun svou evropskou pobočku s kapacitou kolem 300.000 vozů ročně. Své rozhodnutí má oznámit v nejbližších dnech.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....