Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

U státního penzijního fondu zaplatíme 0,3 %

Šetření - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šetření - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Penzijní fond se státní garancí, který je součástí připravované důchodové reformy, si za spravování úspor na stáří bude moci účtovat poplatek maximálně 0,3 procenta.

Na výši poplatku se dohodli zástupci vládních stran. Jeho výše je výrazně nižší, původně se počítalo s tím, že lidé fondu zaplatí 0,9 procenta. Píšou to dnešní Hospodářské noviny.

Podle plánu vlády bude možné peníze na stáří svěřit čtyřem druhům fondů: konzervativnímu, vyváženému, dynamickému a fondu státních dluhopisů. "U fondů státních dluhopisů půjde o 0,3 procenta spravovaných aktiv," řekl k poplatku ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Čtěte také:

HN spočítaly, že pokud bude člověk s průměrnou mzdou 25.000 korun do fondu po dobu 30 let každý měsíc posílat pět procent své hrubé mzdy, tedy 1250 korun, zaplatí na poplatcích celkem 36.000 korun.

Kalousek připustil, že už má konkrétní představu i o povolené výši poplatků v dalších třech fondech, ale zatím ji nechce sdělit. Podle strany Věci veřejné jsou návrhy ministerstva financí příliš vysoké, poplatky by měly činit od 0,9 do 1,5 procenta.

,
Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?