5. května 2011 7:49 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

U státního penzijního fondu zaplatíme 0,3 %

Šetření - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šetření - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Penzijní fond se státní garancí, který je součástí připravované důchodové reformy, si za spravování úspor na stáří bude moci účtovat poplatek maximálně 0,3 procenta.

Na výši poplatku se dohodli zástupci vládních stran. Jeho výše je výrazně nižší, původně se počítalo s tím, že lidé fondu zaplatí 0,9 procenta. Píšou to dnešní Hospodářské noviny.

Podle plánu vlády bude možné peníze na stáří svěřit čtyřem druhům fondů: konzervativnímu, vyváženému, dynamickému a fondu státních dluhopisů. "U fondů státních dluhopisů půjde o 0,3 procenta spravovaných aktiv," řekl k poplatku ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Čtěte také:

HN spočítaly, že pokud bude člověk s průměrnou mzdou 25.000 korun do fondu po dobu 30 let každý měsíc posílat pět procent své hrubé mzdy, tedy 1250 korun, zaplatí na poplatcích celkem 36.000 korun.

Kalousek připustil, že už má konkrétní představu i o povolené výši poplatků v dalších třech fondech, ale zatím ji nechce sdělit. Podle strany Věci veřejné jsou návrhy ministerstva financí příliš vysoké, poplatky by měly činit od 0,9 do 1,5 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!