7. května 2008 12:28 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Uhelné elektrárny si na modernizaci počkají

PRAHA Společnost ČEZ přesune část peněz určených na modernizaci uhelných elektráren na výstavbu nových zdrojů na zemní plyn. Původně chtěl ČEZ investovat do uhelných elektráren 150 miliard Kč, nyní se tato částka sníží o 50 miliard, jež firma použije na výstavbu nových elektráren na zemní plyn.

Důvodem, proč k tomuto kroku ČEZ přistoupil, jsou plány Evropské unie na změny obchodování s emisními povolenkami od roku 2013 a rostoucí náklady na modernizaci uhelných elektráren.

Obchodní ředitel firmy Alan Svoboda dodal, že rozhodnutí přesunout investice neznamená, že ČEZ chce elektrárny uzavřít. Pouze odloží jejich modernizaci, napsala agentura Reuters.

Evropská komise před časem v rámci snah o naplnění cíle snížit emise do roku 2020 o 20 procent pod úroveň roku 1990 přišla s řadou opatření. Navrhla, o kolik mají země zvýšit podíl obnovitelných zdrojů či snížit emise.

Současně navrhla, aby se nynější systém obchodování s povolenkami od roku 2013 změnil a většina povolenek už nebyla rozdělována zdarma.

Teď povolenky dostávají země, které je zdarma rozdělí mezi firmy. Jedna povolenka znamená tunu CO2, která se může vypustit do ovzduší.

Pokud firmě povolenky zbudou, může je prodat v aukci, nebo si tam naopak může chybějící povolenky dokoupit. Podle nového návrhu by si producenti elektřiny měly od
roku 2013 kupovat 100 procent povolenek.

Polostátní ČEZ je nejziskovější tuzemskou firmou. Čistý zisk firmy se loni zvýšil o 49 procent na 42,8 miliardy korun. Na letošek vedení firmy odhaduje další zvýšení na 46,6 miliardy.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!