Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Uhlobaroni nabízí za domy trojnásobek

MOST Až trojnásobek odhadní ceny domu nabízí společnost Mostecká uhelná (MUS) obyvatelům Horního Jiřetína a Černic na Mostecku. Firma chce rozšířit těžbu uhlí v lomu ČSA, což by znamenalo likvidaci obou obcí.

Dosud je chrání územní ekologické limity těžby hnědého uhlí, o nichž rozhodla vláda před patnácti lety. Mostecká uhelná zveřejnila konkrétní cenovou nabídku, za kterou chce odkoupit nemovitosti a pozemky v obcích v pondělí. Podle prvních reakcí však návrh těžební firmy obyvatele nenadchl.

"MUS se příliš neukázala. Lidem se to zdá poměrně málo. Hlavně však stále neznáme důvod, proč je další těžba uhlí nutná a proč musí naše domy padnout. To nám zatím nikdo racionálně nevysvětlil," řekl Petr Leichner z Horního Jiřetína. Připustil však, že zveřejnění nabídky je vstřícným krokem. "Jednání s managementem firmy budou pokračovat. Nejsme nadšeni možnou likvidací našich domovů, na druhou stranu ale uhlí pod námi je a jednou ho někdo nejspíš stejně vytěží," doplnil Leichner.

Nabídka společnosti platí rok
Do obou obcí, v nichž žije asi 700 domácností, rozeslala MUS prostřednictvím České pošty 1045 nabídek na odkup domů. Adresy majitelů nemovitostí zjistila z veřejně dostupných zdrojů. "Zastupitelé Horního Jiřetína s námi totiž odmítají komunikovat. Obeslali jsem přesto pochopitelně i obecní úřad. Nabídka platí rok, tedy do 26. června 2007. Uvidíme, jak lidé zareagují. Pokud se dohodneme na odkupu, oslovíme se zájemci o přestěhování skupinu znalců, kteří vypracují odhadní ceny nemovitostí," uvedla mluvčí MUS Liběna Novotná.

MUS nabízí obyvatelům několik variant odškodnění. Pokud by souhlasili s vybudováním nové obce na náklady těžební firmy, přemístí je do asi 17 kilometrů vzdálené lokality Vysoká Pec - Drmaly na Chomutovsku, připravena má další dvě místa. Lidé se však také mohou rozhodnout pro individuální výstavbu jinde.

Základem pro výpočet výše náhrady bude odhadní cena nemovitosti navýšená o koeficienty. Tříčlenná rodina, která se rozhodne pro hromadné přestěhování a jejíž rodinný dům má hodnotu 1,1 milionu korun, dostane 2,73 milionu korun. Při stejných podmínkách, ale volbě individuální nové výstavby, činí kompenzace 3,23 milionu korun.

Vedení MUS spoléhá na to, že obyvatelé o nutnosti pokračování těžby uhlí, byť za cenu zbourání obcí, přesvědčí. V referendu loni v únoru ale vyjádřili nesouhlas s prolomením limitů. Obyvatelé, kteří se nechtějí stěhovat, mají podporu ekologů, petici za zachování limitů těžby podepsaly i tisíce lidí z obcí a měst celé ČR. Proti rozšiřování těžby uhlí se postavil i ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL), litoměřický biskup Pavel Posád či exprezident Václav Havel. Jako stěžejní bod programu pro volby do sněmovny měli zachování limitů i Strana zelených a KDU-ČSL.

Pro prolomení limitů jsou naopak odboráři MUS. Útlum těžby a uzavření jedné ze dvou lokalit těžební firmy by podle nich připravily o práci až 4000 lidí, ekologové hovoří jen o 800 pracovních místech.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....