Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ukradené „kreditky“ se prodávají za dolar

Kreditní karty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kreditní karty | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

WASHINGTON Tvrdá konkurence v počítačovém podsvětí výrazně snižuje ceny ukradených informací. Ověřená data z kreditních karet lze koupit za pouhý jeden dolar.

Ukradené kompletní osobní údaje uživatelů jsou na internetu na prodej za čtrnáct dolarů, čísla amerických kreditních karet za dolar a balíček několika tisíc ověřených e-mailových adres za pouhé tři dolary. Upozorňuje na to pololetní studie o bezpečnosti na internetu, kterou zveřejnila společnost Symantec.

Podle ní stále vzrůstá počet útoků na internetu. Jejich cílem je takřka výhradně odcizení osobních dat a soukromých informací, které může útočník použít k vlastnímu obohacení.

Jak se bránit hrozbám z internetu

Nejčastějším zdrojem problémů je podle Symantecu nevyžádaná pošta (spam). Studie ukazuje, že spamem je až šest z deseti zpráv. Klikáním na odkazy ve spamech či spouštěním přiložených souborů mohou uživatelé infikovat svůj počítač. Uživatelé mají podle zprávy věnovat větší pozornost bezpečnosti svého počítače – mít tedy aktualizovaný operační systém i antivirový program a zapnutý firewall.

Symantecu se podařilo proniknout do obchodu s ukradenými osobními informacemi a daty. Hackeři a počítačoví zločinci nabízejí na speciálních serverech zcizená čísla amerického sociálního pojištění, kreditních karet včetně ochranných kódů PIN i seznamy funkčních e-mailových adres. Jedenapadesát procent serverů, na kterých se s těmito údaji obchoduje, se nachází v USA, druhé je s patnácti procenty Švédsko a třetí Kanada.

Bankovní konto? Za tři sta
Osobní údaje nejsou podle zprávy Symantecu nijak drahé zboží. Americké kreditní karty se prodávají od jednoho do šesti dolarů. Identita uživatele včetně čísla bankovního účtu, data narození a státem přiděleného identifikačního čísla se dá pořídit za čtrnáct až osmnáct dolarů. Symantec odhaduje, že zločinci prodali během druhého pololetí loňského roku skoro pět tisíc odcizených čísel kreditních karet.

Další položkou na prodej je bankovní konto. Zůstatek 9900 dolarů lze například získat za tři sta dolarů. Ukradená přístupová data ke kontům služby PayPal, která se využívá i pro platby menších částek za internetové aukce, se prodávala za cenu od deseti do pěti set dolarů. Seznam 2900 funkčních e-mailových adres přišel rozesílatele spamu jen na tři dolary.

Pozor na falešné stránky bank
„V České republice jsme zaznamenali nárůst útoků zaměřených na klienty České spořitelny. Falešné české stránky banky vypadaly velmi důvěryhodně, takže hodně uživatelů do nich může nakonec zadat své osobní údaje. Banky to trápí a začínají přemýšlet, jak zabezpečí počítače svých zákazníků, uživatelů internetového bankovnictví. Chtějí do toho i investovat,“ řekl LN ředitel českého zastoupení firmy Radek Smolík.

Většinu čísel kreditních karet a bankovních účtů zcizí počítačoví zločinci tak, že infikují počítač uživatele například viry.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...