Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ukrajinci zase mohou odebírat plyn

Ukrajinci už zase mohou odebírat ruský plyn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinci už zase mohou odebírat ruský plyn. | foto: ČTK

MOSKVA Spor o ceny zemního plynu mezi Ruskem a Ukrajinou je zažehnán. Státní firma Gazprom obnoví jeho dodávky na Ukrajinu, které přerušila v neděli.

Zástupci ruského monopolu a ukrajinské společnosti Naftogaz dnes uvedli, že Ukrajina bude za ruský plyn platit stejnou částku jako zákazníci v západní Evropě. To znamená 230 dolarů za tisíc krychlových metrů. Dosud platila 50 dolarů.

V rámci komplexní dohody, kterou Gazprom a Naftogaz v Moskvě uzavřely, však bude mít Ukrajina plyn přesto levnější. Gazprom sice bude dostávat tržní cenu 230 dolarů, ale obchodní společnost Rosukreněrgo bude plyn na Ukrajině prodávat jen za 95 dolarů. Umožní jí to současný odběr levnějšího plynu z Turkmenistánu a z Kazachstánu.

Generální ředitel Gazpromu Alexej Miller řekl, že nová dohoda bude platit pět let a za výchozí datum se bude považovat 1. leden 2006. "Dosáhli jsme konečné dohody. Pro Gazprom je to úspěch a my jsme spokojeni," řekl Miller po schůzce s ředitelem ukrajinského podniku Naftogaz Oleksijem Ivčenkem.

Gazprom v neděli přestal Ukrajině dodávat plyn právě proto, že země nebyla ochotna přistoupit na vyšší ceny. Krok Rusů ale narušil trh s plynem v převážné části Evropy a snížení dodávek zaznamenaly s výjimkou České republiky i všechny státy ve střední Evropě.

Ruská státní firma Ukrajinu v minulých dnech obvinila, že krade jeho zemní plyn, který je určen odběratelům za hranicemi Ukrajiny. Ta nařčení odmítala a tvrdila, že čerpá plyn jen z vlastních zdrojů. Gazprom už dal v průběhu jednání najevo, že jeho pozice jsou pevné a že nemá v úmyslu přistoupit na kompromis. Nová dohoda by měla garantovat i stabilitu dodávek do západní Evropy.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Ukrajinci už zase mohou odebírat ruský plyn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Ukrajinci už zase mohou odebírat ruský plyn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Ukrajinci už zase mohou odebírat ruský plyn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?