7. prosince 2007 12:24 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ukrajinským plynovodem otřásla exploze

Ruský plynárenský monopol Gazprom. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský plynárenský monopol Gazprom. |

KYJEV Plynovodem vedoucím přes Ukrajinu na Slovensko a do ČR otřásla exploze. Dodávky plynu do střední a západní Evropy to neohrozí, oznámil to ruský plynárenský koncern Gazprom. Příčina výbuchu je zatím neznámá.

Exploze, která poškodila 20 až 30 metrů potrubí, nastala  ve čtvrtek. "Ukrajina zatím potvrzuje Gazpromem požadovaný objem přepravovaného plynu," uvedl mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov. Gazprom pokrývá čtvrtinu evropské spotřeby plynu, přičemž čtyři pětiny těchto dodávek putují přes Ukrajinu.

Ukrajinská společnost Ukrtransgaz, zajišťující přepravu plynu přes republiku, se dosud k explozi nevyjádřila. Nicméně po výbuchu začala přepravovat více plynu souběžně vedoucím plynovodem Progress, aby nahradila výpadek.

Podobný výbuch na počátku května zničil 30 metrů plynovodu, ale dodávky pro evropské zákazníky narušeny nebyly, protože Ukrajinci opět zvýšili přepravu plynu v paralelním plynovodu.

Východní cestou přes Ukrajinu a Slovensko proudí do Česka zhruba tři čtvrtiny všech dodávek zemního plynu. Zbytek pak ČR dováží severní cestou z Norska.

ČTK