Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Uložíte mince, zaplatíte poplatek

U hotovostních plateb to je nutné v poplatku zohlednit, tvrdí lidé z ČSOB. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U hotovostních plateb to je nutné v poplatku zohlednit, tvrdí lidé z ČSOB. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Malí a střední podnikatelé mají opět nový důvod kritizovat české banky. Menší živnostníci pracující v pohostinství a přidružených odvětvích totiž často přicházejí do styku s kovovými mincemi. Ty jsou ale u většiny tuzemských bank při vkládání na účet zpoplatněny.

„Nechápu, proč mám platit další peníze navíc. Při mých sotva patnáctitisícových výdělcích to není zrovna málo,“ stěžuje si provozní a majitel nejmenované pražské pivnice. Podobně se vyjadřují i další drobní podnikatelé a obchodníci. Shodují se, že by tyto taxy měly být co nejdřív zrušeny.

S tím ale zástupci jednotlivých bankovních domů nesouhlasí. „Hotovostní operace jsou pracné a u větších objemů mincí dochází i ke zdržení obsluhy dalších zákazníků. To je nutné v poplatku zohlednit,“ vysvětluje tisková mluvčí ČSOB Kateřina Bednářová.

Většina bank si účtuje příplatky při vkladu padesáti a více kusů mincí. Například Komerční banka vybírá od klienta jedno procento z vkládaného obnosu, minimálně však sto korun.

Česká spořitelna požaduje stejné poplatky, ale až od sto jedna kusů mincí přinesených zákazníkem. „Pokud mince nejsou roztříděné, účtujeme za každých patnáct minut práce sedmdesát pět korun,“ upřesňuje Kristýna Havligerová z tiskového oddělení České spořitelny.

Konkurenční ČSOB účtuje dokonce dvě procenta a minimálně sto korun už od padesáti a více kusů. „Firmy ale mohou tento poplatek výrazně snížit, pokud budou ukládat hotovost v tak zvaných zajištěných obalech,“ dodává Bednářová. Prostřednictvím zajištěného obalu, což jsou přesně a správně roztříděné mince, si banka účtuje 0,02 procenta z vkládané částky s minimálním poplatkem stanoveným na padesát korun.

„Pokud chce klient uložit hotovost v naší bance, platí na přepážce v případě mincí dvacet korun plus deset procent z vkladu,“ informuje mluvčí Živnobanky Ivo Polišenský. Podobně jako v ČSOB však klient může využít speciální služby. Vklad hotovosti může v případě Živnobanky provést i prostřednictvím bankomatu, do kterého lze vložit obálku s příslušným obnosem. V tom případě neplatí žádný poplatek.

Vklad mincí na účet nezpoplatňují vůbec pouze CitiBank a Poštovní spořitelna. „Je to vstřícné gesto pro drobné podnikatele,“ doplňuje tiskový mluvčí Poštovní spořitelny Martin Orság. Živnostníci ale přesto spokojeni nejsou. Většina bank totiž mince zpoplatňuje a kvůli vzrůstajícímu počtu padesátikorunových mincí se vklady na účet prodražují.
,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....