Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Unie bude financovat kampaň za jedení masa, vegetariáni se bouří

Maso | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maso | foto: Shutterstock

VARŠAVA Polští výrobci masa a uzenin chystají kampaň, která má spotřebitele přesvědčit o tom, že maso není nezdravé a že se po něm netloustne. Mají na to dostat peníze od Evropské unie. Plány řezníků a uzenářů se nelíbí vegetariánům, chystají vlastní akce.

"Nechci jmenovat viníky, ale skutečností je, že kdosi Polákům namluvil, že maso není zdravé," postěžoval si v deníku Metro Piotr Ziemann ze Sdružení polských řezníků a uzenářů. Podle něj mají maso a výrobky z něho v posledních letech pošramocenou pověst.

Polsko zažilo několik afér, v nichž hlavní roli hrálo zkažené maso. V roce 2005 novináři zjistili, že ve firmě Constar pracovníci "osvěžují" plesnivé klobásy a znovu balí maso s prošlou lhůtou trvanlivosti. Loni se zase do obchodů, školek, škol a domovů důchodců dostaly 26 let staré masové konzervy vyrobené ve Švédsku.

Návyky v jedení masa se rychle mění

Spotřeba méně zdravých druhů masa v Polsku stejně jako v Česku klesá. V polovině 90. let minulého století průměrný Polák za rok snědl přibližně 50 kilogramů vepřového a 20 kilogramů hovězího. V současnosti spořádá 40 kilogramů vepřového a necelé čtyři kilogramy hovězího. Jeden obyvatel Česka spotřebuje 42 kilogramů vepřového a deset kilogramů hovězího.

Důvěru Poláků v maso, které končí na jejich stolech, má obnovit kampaň s názvem Maso dává sílu. Začne letos na podzim, trvat má tři roky. Ale už v létě chtějí řezníci a uzenáři informovat třeba o tom, jak zdravě připravovat maso na grilu.

Zdravotní nezávadnost masa mají potvrdit sportovci

Organizátoři kampaně na ni mají rozpočet šest milionů eur (zhruba 156 milionů korun), z čehož polovinu by měla zaplatit Evropská unie, na oficiální potvrzení dotace ale řezníci ještě čekají. "Chceme apelovat na zdravý rozum lidí a říct jim, že maso je kromě mléčných výrobků a zeleniny důležitou součástí potravy," řekl Ziemann. Počítá s tím, že kampaň Maso dává sílu podpoří sportovci.

Vegetariáni nabízí psí řízečky

Nadace Viva!, která se zasazuje za práva zvířat a propaguje bezmasý jídelníček, tvrdí, že Sdružení řezníků a uzenářů usiluje hlavně o větší prodej masa. Nadace nechápe, že kampaň má finančně podpořit Evropská unie.

"EU dává peníze na podporu jedení ovoce a zeleniny, a pokud chce nyní dotovat kampaně řezníků a uzenářů, vysílá jednoznačný signál: Jezte všeho více," myslí si šéf nadace Cezary Wyszyński.

Nadace Viva! chystá protikampaň, která má Poláky od spotřeby masa a uzenin odradit. Již v minulosti šokovala veřejnost tím, když v rámci boje proti konzumaci masa její členové v centru Varšavy nabízeli sojové řízečky, které inzerovali jako psí. Chtěli tak upozornit na to, že lidé dělí zvířata na ta na hraní a mazlení a ta k jídlu.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé
TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé

Alergeny jsou takovým novodobým strašákem všech maminek... a i já jsem řešila, jak šetrně zavádět lepek u naší malé Adélky. Jako na zavolanou mi...