11. prosince 2009 14:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Unie chce lidem vrátit důvěru: Vklady budou pojištěny až do výše 2,6 milionu korun

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Shutterstock

PRAHA Od roku 2011 se v Česku má zvýšit pojištění bankovních vkladů ze současných 50.000 eur na 100.000 eur (cca 2,6 milionu korun). Počítá s tím novela zákona o bankách, kterou bude v pondělí schvalovat vláda. Změna vyplývá ze směrnice EU.

Novela, která by měla nabýt účinnosti 31. prosince 2010, má také zkrátit lhůty pro výplatu náhrad za pojištěné vklady. V současnosti musí Fond pojištění vkladů (FPV) na základě zákona zahájit výplatu náhrad do tří měsíců od data oznámení o neschopnosti pojištěné instituce dostát svým závazkům. Výplaty náhrad trvají po dobu pěti let ode dne jejich zahájení.

"Cílem úpravy obsažené ve směrnici je harmonizace mechanismu pojištění vkladů u úvěrových institucí v rámci Evropského hospodářského prostoru tak, aby byla obnovena důvěra vkladatelů v bankovní sektor, a díky tomu se posílila stabilita finančního trhu jako celku," uvedlo v materiálu ministerstvo financí, které novelu předkládá.

Na 50.000 eur vzrostlo pojištění vkladů ke konci roku 2008. Nově byl také pojištěn celý vklad, dříve to bylo 90 procent. Navýšení navrhla vláda kvůli krizi na finančních trzích.

Finanční firmy přispívají do FPV na základě zákona o bankách, který stanoví roční příspěvek bank na 0,1 procenta z pojištěných vkladů. U stavebních spořitelen je to 0,05 procenta. Pobočky zahraničních bank od vstupu Česka do EU nemusí do fondu platit nic.

Pojištěny jsou veškeré vklady fyzických a právnických osob vedené v pojištěných institucích v české nebo cizí měně, včetně úroků. Pojištění se nevztahuje například na vklady bank, finančních institucí, zdravotních pojišťoven a státních fondů. Pojištěnými institucemi jsou banky, družstevní záložny nebo stavební spořitelny.

Lidovky.cz, ČTK