30. ledna 2007 10:51 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Unipetrol prodal Kaučuk za 5,5 miliardy

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Praha Petrochemický holding Unipetrol dál rozprodává svůj majetek, po neratovické Spolaně následuje kralupský Kaučuk. Odkupuje ho polská chemička Dwory za 5,5 miliadry korun, která je strategickým partnerem PKN Orlen.

Podle dřívějších vyjádření analytiků je prodej Kaučuku důležitý pro strategii Unipetrolu, který se chce zbavit aktiv mimo hlavní podnikání. Firma Dwory spojením s Kaučukem zase získá silnou pozici ve střední Evropě. O Kaučuk se po zahájení tendru na počátku loňského roku roku zajímalo 26 uchazečů.

Proti prodeji již delší dobu protestují menší akcionáři Unipetrolu. Na  Kypru sídlící fond Goldenfrazil Limited, který vlastní 3,58 procenta Unipetrolu, uvedl, že při prodeji Kaučuku hrozí Unipetrolu výrazná ztráta. Goldenfrazil předložil odborné ocenění Kaučuku, které stanovilo hodnotu Kaučuku mezi osmi a devíti miliardami korun. Firma Dwory nabízela v první
fázi tendru 4,1 miliardy korun.

Majoritním akcionářem Unipetrolu je polský PKN Orlen, který vlastní zhruba 63 procent holdingu. Vedle Kaučuku a Spolany patří mezi nejvýznamnější společnosti skupiny Unipetrol Benzina, Česká rafinérská, Chemopetrol, Paramo, Unipetrol Rafinérie a Unipetrol Trade. Menšinoví akcionáři podle vyjádření svých představitelů drží celkem přibližně 37 procent akcií
Unipetrolu.

Unipetrol loni za tři čtvrtletí vytvořil čistý zisk 2,91 miliardy korun, což byl meziroční nárůst o 27 procent. Tržby společnosti se zvýšily o osm procent na 71,81 miliardy korun. Čistý zisk Kaučuku se zvýšil více než dvojnásobně na 514,2 milionu Kč. Firma loni utržila 8,6 miliardy korun, což je meziročně o 618 milionů více.
Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR PRODUKTOVÝ MANAŽER

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč