Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Unipetrol zatím vydělal přes dvě miliardy

Ekonomika

  15:35
PRAHA - Petrochemická skupina Unipetrol zvýšila do září čistý zisk meziročně téměř o pětinu na 2,31 miliardy korun. Projevily se hlavně příznivé ceny rafinérských a petrochemických výrobků a růst české ekonomiky.
Rafinerie (ilustrační foto)

Rafinerie (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Nejziskovější firmou skupiny je Chemopetrol, který vydělal více než 1,9 miliardy Kč. Naopak Benzina a Paramo skončily se ztrátou. Řekl to mluvčí firmy Arne Kejdana.

Tržby skupiny stouply meziročně o více než čtvrtinu na 79,29 miliardy korun.

Oslovení ekonomové čekali čistý zisk skupiny zhruba 2,2 miliardy až 2,7 miliardy korun. Tržby předpokládali ve výši 79,6 miliardy až 81,6 miliardy korun.

Mezi nejvýznamnější společnosti skupiny Unipetrol patří Benzina, Česká rafinérská, Chemopetrol, Kaučuk, Paramo, Spolana a Unipetrol Rafinérie.

Benzina vykázala letos do září ztrátu 362,5 milionu korun. Ztrátové bylo rovněž Paramo, které prodělalo 153,1 milionu korun. Další dceřiné firmy hospodařily s čistým ziskem. 

Skupinu Unipetrol vlastní polský chemický koncern PKN Orlen, který českému státu za 63procentní podíl včetně pohledávek letos zaplatil celkem 14,7 miliardy korun. Polská společnost za tři čtvrtletí zvýšila meziročně čistý zisk o 18 procent na 980 milionů zlotých (zhruba 7,5 miliardy Kč).

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...