• schránka
  • Přihlásit Můj účet

Rafinerie (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

Unipetrol zatím vydělal přes dvě miliardy

Ekonomika
  •   15:35
PRAHA - Petrochemická skupina Unipetrol zvýšila do září čistý zisk meziročně téměř o pětinu na 2,31 miliardy korun. Projevily se hlavně příznivé ceny rafinérských a petrochemických výrobků a růst české ekonomiky.

Nejziskovější firmou skupiny je Chemopetrol, který vydělal více než 1,9 miliardy Kč. Naopak Benzina a Paramo skončily se ztrátou. Řekl to mluvčí firmy Arne Kejdana.

Tržby skupiny stouply meziročně o více než čtvrtinu na 79,29 miliardy korun.

Oslovení ekonomové čekali čistý zisk skupiny zhruba 2,2 miliardy až 2,7 miliardy korun. Tržby předpokládali ve výši 79,6 miliardy až 81,6 miliardy korun.

Mezi nejvýznamnější společnosti skupiny Unipetrol patří Benzina, Česká rafinérská, Chemopetrol, Kaučuk, Paramo, Spolana a Unipetrol Rafinérie.

Benzina vykázala letos do září ztrátu 362,5 milionu korun. Ztrátové bylo rovněž Paramo, které prodělalo 153,1 milionu korun. Další dceřiné firmy hospodařily s čistým ziskem. 

Skupinu Unipetrol vlastní polský chemický koncern PKN Orlen, který českému státu za 63procentní podíl včetně pohledávek letos zaplatil celkem 14,7 miliardy korun. Polská společnost za tři čtvrtletí zvýšila meziročně čistý zisk o 18 procent na 980 milionů zlotých (zhruba 7,5 miliardy Kč).