Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

UPC zpoplatnila modemy a set top boxy. Firmě hrozí pokuta

Mediální společnost CET 21 se dohodla s firmou UPC na opětovném zařazení... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mediální společnost CET 21 se dohodla s firmou UPC na opětovném zařazení... | foto: Shutterstock

PRAHA UPC, největší poskytovatel kabelové televize v Česku, nově zpoplatnil pronájem set top boxů. Lidé si tak připlatí 49 korun měsíčně, informoval server iDNES.cz.

Před několika týdny firma zavedla poplatky ve stejné výši i za pronájem internetového modemu.

PŘEČTĚTE SI:

Klienti UPC jsou překvapení a nespokojení. "Zdražili mi v květnu internet o 49 korun, teď mi o stejnou sumu zdražili i kabelovou televizi, což mě pěkně naštvalo," rozčiluje se nad vyúčtováním od UPC paní Jana z Prahy.

Desetimilionová pokuta

ČTÚ už v červnu zahájil s UPC správní řízení kvůli tomu, že neinformovala zákazníky o navýšení cen za pronájem modemů a set top boxů. Firmě hrozí postih až deset milionů korun. Úřad to uvedl v pravidelné měsíční monitorovací zprávě.

Řada zákazníků měla ještě před dvěma měsíci modem i set top box od firmy zapůjčený zcela zdarma, nyní se jim však na vyúčtování objevil nový pojem pronájem set top boxu.

Firma totiž změnila nejdříve od 1. května a pak od 1. července obchodní podmínky, píše iDNES.cz.

Klienti můžou od smlouvy odstoupit

"Samotným rozdělením ceny na část za službu a část za pronájem se celková ceníková cena nemění. Navíc klienti s vlastním set top boxem, CA modulem nebo digitálním rekordérem ocení, že přestanou platit za pronájem zařízení," obhajuje změnu mluvčí UPC Juraj Gerbery.

To ovšem platí jen pro část klientů. Těm, kteří využívají slevové balíčky, se účet navýší o desítky korun. UPC za poslední rok prodělala 149 milionů korun, a i kdybyse se zdražení 49 korun týkalo jen každého pátého uživatele, firmě vzrostou tržby až o 120 milionů korun.

Klienti ale mají možnost od svých smluv odstoupit, a to i v případě smlouvy na dobu určitou, kde není výpovědní lhůta.

UPC v Česku

Firma UPC patří dlouhodobě k dominantním hráčům na českém trhu kabelových televizí. Ve větších městech téměř nemá konkurenci. V polovině letošního roku využívalo kabelovou televizi od UPC  584 tisíc lidí, internet 442 tisíc. Jejím vlastníkem je americká skupina Liberty Global.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...