Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
13. července 2012 14:00, aktualizováno  17:05 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

UPC zpoplatnila modemy a set top boxy. Firmě hrozí pokuta

Mediální společnost CET 21 se dohodla s firmou UPC na opětovném zařazení... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mediální společnost CET 21 se dohodla s firmou UPC na opětovném zařazení... | foto: Shutterstock

PRAHA UPC, největší poskytovatel kabelové televize v Česku, nově zpoplatnil pronájem set top boxů. Lidé si tak připlatí 49 korun měsíčně, informoval server iDNES.cz.

Před několika týdny firma zavedla poplatky ve stejné výši i za pronájem internetového modemu.

PŘEČTĚTE SI:

Klienti UPC jsou překvapení a nespokojení. "Zdražili mi v květnu internet o 49 korun, teď mi o stejnou sumu zdražili i kabelovou televizi, což mě pěkně naštvalo," rozčiluje se nad vyúčtováním od UPC paní Jana z Prahy.

Desetimilionová pokuta

ČTÚ už v červnu zahájil s UPC správní řízení kvůli tomu, že neinformovala zákazníky o navýšení cen za pronájem modemů a set top boxů. Firmě hrozí postih až deset milionů korun. Úřad to uvedl v pravidelné měsíční monitorovací zprávě.

Řada zákazníků měla ještě před dvěma měsíci modem i set top box od firmy zapůjčený zcela zdarma, nyní se jim však na vyúčtování objevil nový pojem pronájem set top boxu.

Firma totiž změnila nejdříve od 1. května a pak od 1. července obchodní podmínky, píše iDNES.cz.

Klienti můžou od smlouvy odstoupit

"Samotným rozdělením ceny na část za službu a část za pronájem se celková ceníková cena nemění. Navíc klienti s vlastním set top boxem, CA modulem nebo digitálním rekordérem ocení, že přestanou platit za pronájem zařízení," obhajuje změnu mluvčí UPC Juraj Gerbery.

To ovšem platí jen pro část klientů. Těm, kteří využívají slevové balíčky, se účet navýší o desítky korun. UPC za poslední rok prodělala 149 milionů korun, a i kdybyse se zdražení 49 korun týkalo jen každého pátého uživatele, firmě vzrostou tržby až o 120 milionů korun.

Klienti ale mají možnost od svých smluv odstoupit, a to i v případě smlouvy na dobu určitou, kde není výpovědní lhůta.

UPC v Česku

Firma UPC patří dlouhodobě k dominantním hráčům na českém trhu kabelových televizí. Ve větších městech téměř nemá konkurenci. V polovině letošního roku využívalo kabelovou televizi od UPC  584 tisíc lidí, internet 442 tisíc. Jejím vlastníkem je americká skupina Liberty Global.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...