Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Úplatkáři z ČKA získali korupcí stamiliony

Radka Kafková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radka Kafková. | foto: ČTK

PINZOLO/PRAHA Skandál okolo uplácení členky představenstva státní České konsolidační agentury (ČKA) Radky Kafkové se rozrůstá. Policie začala už ve středu zajišťovat majetek tří obviněných, který měli získat z trestné činnosti.

Hodnota zastaveného majetku přitom dosáhla stamilionových částek. Finanční policie podle své mluvčí Nadi Očenáškové zajistila již ve středu 420 milionů korun na účtech tří obviněných. Z toho dva miliony byly podle ní určené na úplatek. Dalších 400 tisíc bylo zajištěno v hotovosti.

Obstavování majetku však pokračovalo i včera. „Zajistily se cenné papíry v nominální hodnotě čtvrt miliardy korun. Stále se pokračuje,“ dodává Očenášková. Zatím policie hledá výnosy v České republice. Česká televize (ČT) s odkazem na informace policie a zpravodajských služeb uvedla, že část účtů je i v zahraničí.

Kromě Kafkové jsou obviněni ještě bývalý zaměstnanec konsolidační agentury Josef Tykva a podnikatel Pavel Hrách. Oba měli podle České televize hrát v úplatkářské aféře roli prostředníků. Tykva údajně předával Kafkové úplatek.

„Všichni tři byli obviněni z přijímání úplatku a uplácení,“ uvedla mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová. Kafková a její komplicové měli za úplatky prodávat pohledávky spravované ČKA pod cenou.

Zítra bude soud rozhodovat o vazbě pro obviněné. Včera totiž podle Válové podal státní zástupce příslušnému soudu návrh na vzetí do vazby. Soud má čtyřiadvacet hodin na rozhodnutí.

Kafkovou zatkla policie ve středu ve čtyři hodiny ráno, potom co převzala úplatek. Celá akce se podle ČT odehrála následovně: Asi 20 minut poté, co Tykva odešel z domu od Kafkové, přišla policie a zjistila, že předal první část úplatku.

Více informací v dnešním vydání Lidových novin!

,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...