21. února 2007 20:37 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Úplatky za gripeny jsme nevzali, tvrdí podezřelí

Jelínek i Háva odmítají svůj podíl v korupční kauze s gripeny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jelínek i Háva odmítají svůj podíl v korupční kauze s gripeny. | foto: AFP

PRAHA Bývalý kanadský ministr Otto Jelinek a šéf společnosti Omnipol Richard Háva dnes popřeli svoji roli v aféře se smlouvami na nákup a pronájem stíhaček Gripen. Podle úterní reportáže švédské televize měli být zprostředkovateli uplácení v Česku.

Háva podle svého mediálního zástupce Miloše Růžičky odmítá všechna obvinění vznesená v britských a švédských médiích a je připraven se proti nim soudně bránit. "Na jeho účty a na účty jeho společností nikdy nedorazily peníze určené k jakýmkoliv nelegálním praktikám. Ani dorazit neměly," sdělil Růžička.

Také Jelinek odmítá nařčení, že jako bývalý externí konzultant společnosti BAE Systems zprostředkovával úplatky kvůli smlouvám na nákup a pronájem gripenů. Smyslem jeho poradenské činnosti pro BAE podle něj bylo poskytování informací o politickém a ekonomickém prostředí v Česku, které využívala centrála BAE v Londýně.

Podle Jelinka není pravda, že se na uplácení spolu s jinými osobami podílel. "Takové náznaky a podezření v českých i zahraničních médiích kategoricky odmítám," uvedl v tiskovém prohlášení s tím, že je připraven plně spolupracovat při policejním vyšetřování celé záležitosti.

Podle Jelinka měla být dalším těžištěm jeho práce také otevřená podpora offsetových programů společnosti. Kvůli tomu se Jelinek, který je českého původu, údajně zúčastnil řady seminářů v Česku i v Británii.

Podle švédské televize provázely nevyjasněné platby a případy miliardové korupce jak původní jednání o prodeji 24 stíhaček Jas-39 Gripen do České republiky, tak následný pronájem čtrnácti těchto strojů české armádě. Klíčovou osobou uplácení v České republice měl být podle anonymního zdroje švédské televize šéf české kampaně stíhaček Gripen Angličan Steve Mead, který toto obvinění už dříve popřel.

Za prostředníky byli označeni Rakušan Alfons Mensdorff-Pouilly a právě Jelinek s Hávou.
Čeští politici a armádní představitelé zatím popírají, že by se v souvislosti s nákupem gripenů setkali s korupcí. Řekl to například bývalý ministr obrany a nynější manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík, který popřel, že by se za svého působení na ministerstvu kvůli této armádní zakázce setkal s lobbisty.
Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz