6. srpna 2007 12:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Úřad: Hostinští mohou vyvážet pivo do ciziny

Pivo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo | foto: Reprofoto

BRNO Může výrobce piva zakázat odběrateli jeho prodej do ciziny? Osm pivovarů, které tomu ve smlouvách bránilo, je musí do konce října změnit. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rozhodl, že podbné závazky jsou nezákonné.

"Přestože není pravděpodobné, že by jednotliví provozovatelé pohostinských zařízení usilovali o export piva do ciziny, jedná se o závažné porušení soutěžního práva," řekl Filip Vrána z odboru vnějších vztahů ÚOHS.

Nařízení se týká pivovarů Staropramen, Platan, Regent, Pivovar Hols Vratislavice, Pivovar Nymburk, Budějovický měšťanský pivovar, DUP - družstvo Pelhřimov a Ferdinand. Firmy smluvně zavazovaly hlavně odběratele v pohraničí.

Pivovary namítaly, že pokud hostinští jejich pivo vyvezou, nemusí se jim už vrátit sklo. Některé firmy také argumentovali problémy s případnou reklamací v cizině a českými texty na etiketě, které by mohly v cizině vadit.

Mnohem závažnější než tento případ jsou stížnosti hostinských na výjimku, kterou antimonopolní úřad povolil Plzeňskému Prazdroji. Lídr trhu může se svými odběrateli z řad restaurací uzavírat smlouvy o minimálním ročním odběru piva. Podle hostinských však firmy nedodržují minimální limit 30 procent dodávek pro další pivovary. ÚOHS ale zatím na nic podobného nepřišel.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz